ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ادامه عرضه خودرو در بورس کالا
اخبار خودرو

عرضه خودرو در بورس کالا منتفی نشده است

پس از گذشت تقریباً دو هفته از اعلامیه سخنگوی شورای رقابت، وزیر اقتصاد خبر منتفی‌شدن عرضه خودرو را در بورس کالا تکذیب کرده است.

دلارام شرف الدین
نوشته شده توسط دلارام شرف الدین | ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ | ۲۰:۱۳

حدوداً ۱۰ روز پیش بود که سخنگوی شورای رقابت از لغو عرضه خودرو در بورس کالا خبر داد. طبق اظهارات این مقام مسئول، وزارت صمت و بورس کالا قانونا حق تصمیم‌گیری در مورد عرضه خودرو در این پلتفرم را ندارند. ولی حالا وزیر اقتصاد ضمن اشاره بر ادامه عرضه خودرو در بورس کالا، گفته‌های سخنگوی شورای رقابت را نقض می‌کند.

پس از گذشت تقریباً دو هفته از اعلامیه سخنگوی شورای رقابت، وزیر اقتصاد وارد میدان شده و خبر منتفی‌شدن عرضه خودرو را در بورس کالا تکذیب کرده است. به گفته وی، در اطلاعیه شورای رقابت چنین چیزی وجود ندارد و دلیلی بر عدم ادامه عرضه خودرو در بورس کالا نیست.

ابتدای سال گذشته بود که بورس کالا به عنوان یک بستر شفاف و عادلانه برای عرضه خودرو انتخاب شد. با اینکه در مدت تقریباً نه ماه حدود ۳۴ هزار دستگاه خودرو به‌صورت مزایده‌ای از طریق این پلتفرم به فروش رسید، ولی ادامه این روند به مذاق برخی مسئولین خوش نیامده و به‌طور خاص با بدقولی ایران‌خودرو، فروش خودرو در بورس کالا از تکاپو افتاد. به گفته مخالفین، بورس کالا یک روش من‌درآوردی است که به سبب ماهیت مزایده‌ای، سود ناچیزی برای خریدار داشته و سود هنگفتی وارد جیب فروشنده می‌کند.

ادامه عرضه خودرو در بورس کالا

مدتی بعد علیرغم تأکید کمیسیون تلفیق بودجه، وزیر صمت و رئیس بورس کالا، شایعاتی مبنی بر توقف عرضه خودرو در بستر مزایده‌ای بر سر زبان‌ها افتاد. این شایعات با اظهارات سخنگوی شورای رقابت قوت گرفته و حالا با گفته‌های وزیر اقتصاد، لغو یا ادامه عرضه خودرو در بورس کالا مجدداً در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است.

از آنجا که عدم هماهنگی بین نهادهای دخیل در صنعت خودرو به امری عادی تبدیل شده است، باید منتظر واکنش شورای رقابت در مورد ادعای جدید وزیر اقتصاد بود. برخی تصمیمات بنابر دلایلی به‌طور لحظه‌ای اتخاذ می‌شوند و احتمال می‌رود خودرو بار دیگر وارد ویترین بورس کالا شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی