ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فضاپیمای استارشیپ
نجوم و فضا

صدور مجوز آزمایش مداری برای قدرتمندترین راکت تاریخ؛ استارشیپ احتمالاً 28 فروردین پرتاب می‌شود

اداره هوانوردی فدرال آمریکا به اسپیس‌ایکس برای پرتاب مداری استارشیپ مجوز داد. این فضاپیما حالا می‌تواند دوشنبه همین هفته آزمایش شود.

اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) در آخرین ساعات روز کاری جمعه به اسپیس‌ایکس برای انجام اولین پرتاب مداری استارشیپ مجوز داد. این آزمایش حالا می‌تواند در زودترین حالت ممکن در روز دوشنبه صبح به وقت محلی (عصر به وقت ایران) صورت بگیرد.

به‌ گزارش تک‌کرانچ، در بیانیه FAA آمده است: «اداره هوانوردی فدرال پس از یک ارزیابی جامع برای مجوزها به این نتیجه رسید که اسپیس‌ایکس تمام پیش‌نیازهای ایمنی، زیست‌محیطی، اصولی، باری، یکپارچگی محیط فضایی و مسئولیت‌های مالی را رعایت کرده است.»

دریافت این مجوز آخرین مانع قانونی پیش روی اسپیس‌ایکس بود. این شرکت اکنون می‌تواند به‌محض آماده‌شدن، آزمایش مداری فضاپیمای استارشیپ را انجام دهد. آزمایش پیش رو اولین‌باری خواهد بود که در آن بوستر سوپر هوی و بخش مرحله دوم آن که استارشیپ نام دارد، در کنار یکدیگر پرواز خواهند کرد.

اولین پرتاب مداری استارشیپ چه وضعیتی خواهد داشت؟

چنانچه پرتاب موفقیت‌آمیز باشد، اسپیس‌ایکس حدود سه دقیقه بعد بوستر را از بخش مرحله دوم جدا می‌کند. سپس بوستر باید دوباره روی یک سکو فرود بیاید و بخش مرحله دوم هم پس از چند دقیقه روی آب‌های اقیانوس فرود خواهد آمد.

اسپیس‌ایکس در وب‌سایت خود هیچ پیش‌بینی خاصی درباره سرانجام این آزمایش نداشته است. بیشتر به‌نظر می‌رسد که این شرکت در تلاش برای گردآوری حداکثر اطلاعات ممکن از این مأموریت است تا درصورت بروز مشکل بتواند در آزمایش‌های بعدی از این اطلاعات استفاده کند.

فضاپیمای استارشیپ قدرتمندترین فضاپیمای تاریخ است. این محصول پس از انجام آزمایش‌ها قادر به حمل 100 تا 150 تن بار خواهد بود؛ درحالی‌که فالکون 9 این شرکت درحال‌حاضر تنها می‌تواند 22.8 تن بار حمل کند.

حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا همه‌چیز برای پرتاب روز 28 فروردین‌ماه آماده می‌شود یا نه. ایلان ماسک قبلاً گفته بود که این شرکت آماده پرتاب در هفته سوم ماه آوریل است. در هر صورت، طبق معمول انتظار می‌رود که با پخش زنده این رویداد روبه‌رو باشیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی