ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سم آلتمن
تکنولوژی

مدیرعامل OpenAI: دوران مدل‌های هوش مصنوعی غول‌آسا به پایان رسیده است

«سم آلتمن» می‌گوید توسعه هوش مصنوعی دیگر از مسیر افزایش اندازه مدل‌های هوش مصنوعی نمی‌گذرد و باید به‌دنبال ایده‌های جدید بود.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

شرکت OpenAI با تولید مدل‌های زبانی بزرگ ازجمله GPT-4 دستاوردهای زیادی داشته و خدمت بسیاری به حوزه هوش مصنوعی کرده است. اما حالا «سم آلتمن»، مدیرعامل این شرکت، می‌گوید دوران ساخت مدل‌های عظیم گذشته است و برای حرکت به‌سمت آینده باید به‌دنبال ایده‌های جدید بود.

به گزارش وایرد، مدیرعامل OpenAI در رویدادی در دانشگاه MIT گفت پیشرفت بیشتر درزمینه هوش مصنوعی دیگر با توسعه مدل‌های بزرگ‌تر حاصل نخواهد شد: «فکر می‌کنم در پایان دوره‌ای هستیم که عصر مدل‌های غول‌آسا محسوب می‌شد. ما این مدل‌ها را به روش‌های دیگر بهبود خواهیم داد.»

اظهارات سم آلتمن متضمن پیچشی غیرمنتظره درزمینه رقابت در توسعه و پیاده‌سازی الگوریتم‌های هوش مصنوعی است. از زمانی که این شرکت در ماه نوامبر دست به عرضه عمومی ChatGPT زد، شرکت‌های زیادی مثل مایکروسافت و گوگل به‌سمت مدل‌های زبانی رفتند. حالا خیلی از استارتاپ‌ها هم مشغول سرمایه‌گذاری روی الگوریتم‌های بزرگ‌تر هستند تا با فناوری OpenAI رقابت کنند.

GPT-4 آخرین مدل هوش مصنوعی OpenAI بود؟

با توجه به این صحبت‌ها می‌توان پیش‌بینی کرد که شاید GPT-4 آخرین تلاش OpenAI برای بزرگ‌ترکردن مدل زبانی این شرکت بوده است. سؤالی که حالا به‌وجود می‌آید این است که استراتژی آینده این شرکت چه خواهد بود و آن‌ها در چه مسیری قدم خواهند گذاشت؟ فعلاً پاسخی در‌این‌باره ارائه نشده است.

«نیک فراست»، هم‌بنیان‌گذار استارتاپ هوش مصنوعی Cohere که قبلاً در گوگل نیز کار کرده است، می‌گوید احساس آلتمن مبنی بر اینکه نمی‌توان تا ابد اندازه این مدل‌ها را افزایش داد، درست است. فراست باور دارد که پتانسیل ترنسفورمرها که در GPT هم استفاده می‌شوند، فراتر از مقیاس‌پذیری آن‌هاست. او باور دارد که طراحی مدل‌ها و معماری‌های جدید و بهینه‌سازی هوش مصنوعی براساس بازخورد کاربران می‌تواند یکی از راه‌های پیشرفت در این حوزه باشد.

اگرچه OpenAI اطلاعات دقیقی را درباره اندازه و هزینه GPT-4 ارائه نکرده است، اما او در رویداد MIT در پاسخ به این سؤال که آیا تعلیم این مدل 100 میلیون دلار هزینه برداشته یا خیر، گفت رقم هزینه‌شده بیشتر بوده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی