ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پلاک گذاری خودروهای گذرموقت
اخبار خودرو

خودروهای دارای پلاک گذرموقت امکان پلاک‌گذاری ملی ندارند

پلیس راهور خرید، فروش و اجاره این نوع خودروها را منع کرده است؛ چرا که پلاک گذرموقت قابل تبدیل به پلاک ملی نیست.

دلارام شرف الدین
نوشته شده توسط دلارام شرف الدین | ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ | ۰۹:۳۰

به گفته رئیس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک راهور، پلاکگذاری خودروهای گذرموقت امکان‌پذیر نیست و درصورتی‌که زمان اعتبار این خودروها به پایان برسد، یا به کشور مبدأ بازگردانده می‌شوند و یا پلیس قانوناً آن‌ها را توقیف می‌کند.

خودروهای دارای پلاک گذرموقت معمولاً جزو خودروهای لوکس به‌حساب می‌آیند و علاوه بر ظاهر جذاب، مشخصات فنی عالی دارند. به همین خاطر بسیاری افراد به‌دنبال مالکیت آن‌ها هستند. با‌ این‌وجود پلیس راهور خرید، فروش و اجاره این نوع خودروها را منع کرده است؛ چرا که پلاک گذرموقت قابل تبدیل به پلاک ملی نیست.

عدم امکان پلاک‌گذاری خودروهای گذرموقت و تردد دائمی آن‌ها در سطح کشور نکته مهمی است که علاقه‌مندان پیش از اقدام برای خرید یا حتی اجاره باید به آن توجه داشته باشند. رئیس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک راهور در مورد فریب و کلاهبرداری افراد سودجو هشدار داده و هرگونه تبلیغ در مورد تخصیص پلاک ملی به خودروهای دارای پلاک گذرموقت را کذب و غیرقانونی اعلام کرده است.

پلاک گذاری خودروهای گذرموقت

یک نکته مهم دیگر اینکه اجاره خودروهای گذرموقت نیز دردسرهای بسیاری به‌همراه دارد؛ چرا که اگر به هر دلیلی پلیس جلوی خودروی گذرموقت را بگیرد و کارت مجوز به نام راننده نباشد، آنگاه طبق قانون باید خودرو را توقیف کند.

عدم پلاک‌گذاری خودروهای گذرموقت چندان هم غیرقابل‌توجیه نیست؛ زیرا خودروهای دارای پلاک گذر‌موقت به‌طور «موقت» مجاز به تردد در منطقه هستند. پس از پایان این مهلت، خودرو باید به کشور اصلی خود بازگردد، در غیر این صورت توسط پلیس توقیف می‌شود. ماشین‌های گذرموقت بسته به کشور مبدأ، اعتبار تردد متفاوتی دارند.

خودروهای واردشده از امارات تنها یک ماه می‌توانند در منطقه جولان دهند و درصورت منقضی‌شدن این مهلت، امکان تمدید اعتبار تردد وجود ندارد. از طرف دیگر، مدت اعتبار خودروهای واردشده از دیگر کشورهای حوزه خلیج‌فارس و افغانستان دو ماه (غیرقابل تمدید) است. ولی مهلت استفاده از خودروهای وارداتی از کشورهای دیگر سه ماه بوده و تنها یک بار، آن‌هم به مدت حداکثر سه ماه می‌توان جواز تردد آن‌ها را تمدید کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی