ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارشیپ
علمی

اسپیس‌ایکس دلیل انفجار فضاپیمای استارشیپ را توضیح داد

اسپیس‌ایکس زمانی که متوجه شد استارشیپ اهدافش را برآورده نمی‌کند، با فعال‌سازی سیستم خاتمه پرواز، آن را منفجر کرد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

نمونه اولیه فضاپیمای غول‌پیکر استارشیپ هفته گذشته در جریان پرتاب آزمایشی خود در هوا منفجر شد. حالا اسپیس‌ایکس دلیل این حادثه را شرح داده است.

شرکت فضایی متعلق به ایلان ماسک در بیانیه خود توضیح می‌دهد که استارشیپ اولین‌بار در ساعت 17:03 دقیقه (تبدیل‌شده به وقت ایران) با موفقیت از سکوی پرتاب خود بلند شد. همچنین موفق شد به نقطه اوج 39 کیلومتری خلیج مکزیک دست پیدا کند که تاکنون هیچ فضاپیمای دیگری تا به این اندازه بالا نرفته است.

بااین‌حال اسپیس‌ایکس توضیح می‌دهد:

«فضاپیما در طول پرواز آزمایشی چندین موتور خود را از دست داد، ارتفاعش کاهش پیدا کرده و شروع به سقوط کرد.»

اسپیس‌ایکس استارشیپ را منفجر می‌کند

این شرکت همچنین وجود سیستم خاتمه پرواز در بوستر و فضاپیمای استارشیپ را تأیید کرد که در چند وقت گذشته شک و تردیدهایی نسبت به آن وجود داشته است. به عبارت دیگر، اسپیس‌ایکس تأیید کرد که به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه، چهار دقیقه پس از پرواز، استارشیپ و بوستر سوپرهوی آن را منفجر کرده است؛ زیرا همه‌چیز طبق برنامه‌اش پیش نمی‌رفت.

سیستم خاتمه پرواز اسپیس‌ایکس (FTS) باعث می‌شود که موشک در اواسط پرواز خود درصورت انحراف از مسیر اصلی، به چند تکه تبدیل شود.

اسپیس‌ایکس در انتهای بیانیه خود نوشته است:

«با چنین آزمایش‌هایی، می‌توان اطلاعات جدیدی کسب کرد و امروز اطلاعات بسیار زیادی در مورد خودرو و سیستم‌های زمینی یاد گرفتیم که به ما در بهبود پروازه‌های آینده استارشیپ کمک می‌کند.»

این حادثه به‌قدری موردتوجه قرار گرفته که حتی نظر برخی رگلاتورهای فدرال را به خود جلب کرده است. اداره هوانوردی فدرال (FAA) نیز به‌دنبال این انفجار تحقیقات رسمی خود را آغاز کرده؛ به این معنا که اسپیس‌ایکس برای دریافت مجوز پرواز آزمایشی دوم خود باید مدارک مربوط به این انفجار را در اختیار FAA قرار دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی