ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هایپرلوپ چین
میان رشته ای

اولین هایپرلوپ جهان تا سال 2035 در چین ساخته می‌شود

چین می‌خواهد شهرهای شانگهای و هانگژو را از طریق هایپرلوپ به یکدیگر متصل کند تا این مسافت در 15 دقیقه طی شود.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

چندین سالی می‌شود که ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و توییتر، ایده هایپرلوپ را مطرح کرده است و شرکت‌ها و دانشگاه‌های زیادی روی آن کار می‌کنند. بااین‌حال به‌نظر می‌رسد اولین هایپرلوپ جهان تا یک دهه آینده در چین راه‌اندازی می‌شود.

بشر همواره به‌دنبال افزایش سرعت حمل‌ونقل بوده و تا به امروز وسایل مختلف زیادی را توسعه داده است. حالا به‌نظر می‌رسد مرحله بعدی در این مسیر ساخت هایپرلوپ است. این سیستم حمل‌ونقل سرعت بسیار بالایی دارد و می‌تواند افراد را در لوله‌های خلأ با سرعت 1220 کیلومتر بر ساعت جابه‌جا کند.

چین میزبان اولین هایپرلوپ جهان می‌شود؟

طبق گزارش South China Morning Post، چین می‌خواهد اولین هایپرلوپ جهان را برای یک مسیر کوتاه بسازد. این هایپرلوپ دو شهر شانگهای و هانگژو با فاصله 175 کیلومتر را به یکدیگر متصل می‌کند. با جاده می‌توان این مسیر را حدوداً در طول سه ساعت طی کرد و با قطار سریع‌السیر هم این مسافت در یک ساعت طی می‌شود؛ اما هایپرلوپ این مدت را به چند دقیقه کاهش می‌دهد.

درصورتی‌که چین برای این مسیر هایپرلوپ بسازد، قطار درون آن می‌تواند به حداکثر سرعت 1000 کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند که باعث کاهش زمان طی‌کردن مسافت میان این دو شهر به 15 دقیقه می‌شود.

هایپرلوپ چین

انتخاب این دو شهر برای پروژه هایپرلوپ پس تحلیل‌های دقیق و بررسی سایر مسیرهای ممکن انجام شده است. یکی از مسیرهای پیشنهادی پکن-شیجیاژوانگ بود که درصورت انتخاب، ازدحام مسیرهای حمل‌ونقل در نزدیکی پایتخت را کاهش می‌داد. یکی دیگر از مسیرهای مدنظر گوانگ‌ژو-شنژن بود؛ دو مرکز مهم اقتصادی کشور چین که در قلب منطقه آسیا-اقیانوسیه قرار دارند.

با وجود بررسی این مسیرها، درنهایت قرار است برای مسیر شانگهای-هانگژو هایپرلوپ ساخته شود. از دلایل انتخاب این مسیر می‌توان به زمین نسبتاً مسطح، پتانسیل اقتصادی به‌دلیل تراکم جمعیت و فعالیت‌های اقتصادی اشاره کرد.

انتظار می‌رود این هایپرلوپ در سال 2035 عملیاتی شود، بااین‌حال پیش از راه‌اندازی باید کارهای زیادی انجام و مجوزهای لازم دریافت شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی