ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بیل گیتس
تکنولوژی

بیل گیتس: چت‌بات‌های هوش مصنوعی می‌توانند به کودکان خواندن و نوشتن یاد دهند

بیل گیتس می‌گوید ابزارهای هوش مصنوعی هنوز جای پیشرفت دارند، اما به‌زودی می‌توانند به معلم خصوصی دانش‌آموزان تبدیل شوند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰

هوش مصنوعی به‌زودی می‌تواند معلم خصوصی کودکان باشد و خواندن و نوشتن به آن‌ها یاد دهد. حداقل «بیل گیتس» چنین باوری دارد و معتقد است که چت‌بات‌های AI می‌توانند 18 ماه دیگر به بچه‌ها خواندن و نوشتن بیاموزند.

به گزارش CNBC، بیل گیتس در نطقی در اجلاس ASU+GSV در سن‌دیگو گفت: «[ابزارهای] هوش مصنوعی به این سطح از توانمندی می‌رسند تا به‌خوبی معلم‌های انسانی عمل کنند.» هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت باور دارد که چت‌بات‌های امروزی توانایی فوق‌العاده‌ای در خواندن و نوشتن پیدا کرده‌اند و به‌زودی می‌توانند معلم دانش‌آموزان شوند تا به‌شیوه‌ای که پیش‌تر هرگز در دنیای فناوری دیده نشده است، این مهارت‌ها را در کودکان تقویت کنند.

گیتس می‌گوید: «در ابتدا از مشاهده توانایی این فناوری در کمک‌کردن به خواندن - به‌عنوان یک دستیار تحقیقاتی خواندن – و ارائه بازخورد درزمینه نوشتن حیرت‌زده خواهیم شد.» او مدعی است آموزش کامپیوتر برای تبدیل‌شدن به معلم نوشتن در گذشته کار بسیار سختی تلقی می‌شد. هنگامی که معلمان درباره یک انشا به دانش‌آموزان بازخورد می‌دهند، به ویژگی‌هایی مثل ساختار روایت و شفافیت نثر نگاه می‌کنند که موضوعاتی در سطوح بالای توانمندی‌های شناختی بوده و توسعه آن از طریق کدنویسی کار دشواری است.

هوش مصنوعی هنوز باید عملکرد خود را بهبود ببخشد

طرفداران هوش مصنوعی می‌گویند مدل‌های زبانی با قابلیت بازتولید زبان به شیوه‌ای شبیه به انسان‌ها این شرایط را تغییر داده‌اند. بااین‌حال، گیتس متذکر شده است که فناوری هوش مصنوعی هنوز باید در خواندن و بازتولید زبان انسانی بهتر شود تا بتوان از آن به‌عنوان معلم خصوصی دانش‌آموزان استفاده کرد.

مدیرعامل سابق مایکروسافت انتظار دارد که هوش مصنوعی در آینده در حوزه ریاضیات هم بهتر شود. این فناوری هنوز مشکلاتی حتی در برخی مسائل پایه ریاضی دارد، اما انتظار می‌رود که بهینه‌سازی‌هایی درزمینه استدلال‌های منطقی این ابزارها صورت بگیرد تا این مشکلات برطرف شوند.

با وجود این نقایص، گیتس باور دارد که هوش مصنوعی احتمالاً در دو سال آینده بهبود پیدا خواهد کرد. چت‌بات‌هایی مثل ChatGPT و بینگ درحال‌حاضر رایگان هستند، اما حتی اگر در آینده پولی شوند، با هزینه اشتراکی در حدود ماهانه 20 دلار می‌توانند بسیار ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر از استخدام معلم‌های خصوصی باشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی