ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آلفابت گوگل
مالی و سرمایه گذاری

درآمد فراتر از انتظار در گزارش مالی جدید آلفابت؛ واحد ابری گوگل بالاخره به سودآوری رسید

گزارش سه‌ماهه اول 2023 آلفابت نشان می‌دهد که این شرکت درآمدی بیشتر از پیش‌بینی‌ها داشته و واحد ابری گوگل هم سودآور شده است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۲:۰۰

آلفابت، شرکت والد گوگل، گزارش مالی سه‌ماهه اول 2023 خود را منتشر کرد و می‌توان دید که عملکرد این شرکت بهتر از پیش‌بینی تحلیلگران بوده است. به‌علاوه، کسب‌وکار ابری گوگل پس از سه سال زیان‌دهی، بالاخره به سودآوری رسیده است.

طبق اعلام CNBC، در گزارش مالی جدید آلفابت گفته شده سود هر سهم این شرکت به 1.17 دلار رسیده که این رقم بالاتر از پیش‌بینی 1.07 دلاری است. به‌علاوه، گوگل 69.79 میلیارد دلار درآمد داشته که این رقم بالاتر از پیش‌بینی 68.9 میلیارد دلاری است. بااین‌حساب آلفابت برای اولین‌بار در چهار فصل متوالی اخیر که پیش‌بینی‌های درآمدی خود را از دست داده بود، موفق شده است بهتر از تحلیل‌ها عمل کند.

این شرکت می‌گوید درآمد تبلیغات یوتوب 6.69 میلیارد دلار و درآمد کسب‌وکار ابری گوگل 7.45 میلیارد دلار بوده است. آلفابت مدت‌هاست که درزمینه کسب‌وکار ابری خود صرف هزینه می‌کند و حالا برای نخستین‌بار در سه سال اخیر به سودآوری دست یافته است.

کسب‌وکار ابری گوگل سرانجام از زیان خارج و سودآور شد

واحد ابری گوگل در بازه زمانی مشابه پارسال، 706 میلیون دلار زیان به‌بار آورد، اما حالا 191 میلیون دلار سود عملیاتی داشته است. این کسب‌وکار شامل پلتفرم ابری گوگل می‌شود که زیرساخت‌ها و خدمات ابری خود را به شرکت‌های دیگر اجاره می‌دهد. به‌علاوه، اشتراک نرم‌افزار Google Workspace هم بخشی از این کسب‌وکار به‌حساب می‌آید. ازجمله مشتریان واحد ابری گوگل می‌توان به دویچه بانک، پی‌پل و UPS اشاره کرد. این کسب‌وکار حالا حدود 10 درصد از مجموع درآمدهای گوگل را به‌وجود می‌آورد.

بااین‌حال خدمات ابری گوگل در بازار همچنان پس از آمازون و مایکروسافت، سوم است. آمازون که در اواسط دهه 2000 کار جدی خود را شروع کرد، از سال 2014 سودآور بوده است؛ اما مایکروسافت اطلاعاتی درباره سود واحد آژور منتشر نمی‌کند.

آلفابت در بخش جستجوی گوگل و دیگر درآمدها با رشد اندک، از 39.62 میلیارد دلار در بازه زمانی مشابه سال گذشته، به 40.36 میلیارد دلار رسیده است. در سوی دیگر اما درآمد بخش Other Bets آلفابت که شامل واحد علوم زندگی Verily و اتومبیل‌های خودران می‌شود، از 440 میلیون دلار در بازه مشابه پارسال، به 288 میلیون دلار رسیده است.

این شرکت همچنین می‌گوید هیئت‌مدیره آن‌ها مجوز بازخرید 70 میلیارد دلار از سهام شرکت را صادر کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی