ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واکسن
سلامت

اولین واکسن RVS جهان تاییدیه FDA را دریافت کرد: مبارزه با شایع‌ترین بیماری تنفسی نوزاران

این واکسن که Arexvy نام دارد، می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی خطر ابتلا به بیماری‌های دستگاه تنفسی تحتانی را کاهش دهد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

اولین واکسن جهان برای ویروس سین‌سیشیال تنفسی (RSV) به‌تازگی توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده است. واکسن اشاره شده Arexvy نام دارد و توسط شرکت داروسازی بریتانیایی گلاکسواسمیت‌کلاین (GlaxoSmithKline) ساخته شده است.

RSV یک منبع فراگیر برای بیماری‌های تنفسی محسوب می‌شود. بیشتر اوقات، عفونت این ویروس به‌صورت سرماخوردگی ظاهر می‌شود، اما می‌تواند به دستگاه تنفسی تحتانی راه پیدا کند و عوارض شدیدتری مانند ذات الریه و برونشیولیت (تورم راه‌های هوایی کوچک ریه‌ها) را به همراه داشته باشد. وجود این عوارض می‌تواند تهدیدی برای زندگی انسان‌ها باشد و بیشتر در کودکان و سالمندان رخ می‌دهد، بنابراین RSV یک مشکل جدی برای سلامت عمومی است.

نتایج آزمایش‌های واکسن RSV

بیماری تنفسی

دانشمندان در آزمایش‌های خود با واکسن Arexvy، متوجه شدند که این دارو می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی خطر ابتلا به بیماری‌های دستگاه تنفسی تحتانی را کاهش دهد. در طول این آزمایش، بیش از 24 هزار نفر بالای 60 سال، یک دوز از واکسن را دریافت کردند. در مقایسه با گروه کنترل، افرادی که Arexvy را دریافت کردند، 86 درصد کمتر احتمال داشت به بیماری دستگاه تنفسی تحتانی مرتبط با RSV و همچنین 94 درصد کمتر به بیماری‌های شدید دستگاه تنفسی تحتانی مربوط به RSV مبتلا شوند.

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سالانه بین 60 هزار تا 160 هزار آمریکایی بالای 65 سال به دلیل RSV در بیمارستان‌ها بستری می‌شود و تا 10 هزار نفر ممکن است در اثر آن جان خود را از دست بدهند.

«پیتر مارکس»، مدیر مرکز ارزیابی و تحقیقات بیولوژیک FDA در بیانیه‌ این آژانس گفت:

«اولین واکسن RSV یک دستاورد مهم در زمینه بهداشت عمومی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری است که می‌تواند زندگی انسان‌ها را تهدید کند و همچنین تعهد مداوم FDA برای تسهیل توسعه واکسن‌های ایمن و موثر برای استفاده در ایالات متحده را نشان می‌دهد.»

با این وجود، هنوز چند سوال مهم در مورد Arexvy باقی مانده که باید پاسخ داده شوند. به‌عنوان مثال مشخص نیست که این واکسن تا چه زمانی از افراد محافظت می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی