ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واردات خودروهای کارکرده
خودرو

واردات خودروهای کارکرده، داروی فرسودگی ناوگان اتوبوس‌رانی

واردات خودروهای کارکرده این هفته در مجلس تصویب شد. با این حال همانند همیشه، این طرح مورد انتقاد مصطفی میرسلیم بوده است.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۴:۰۰

در طی هفته گذشته، شاهد دو اتفاق تاثیرگذار بر بازار خودرو کشور بودیم. نخستین اتفاق استیضاح وزیر صمت بود که سکان این وزارتخانه را از فاطمی امین گرفت. دومین اتفاق اما تصویب طرح واردات خودروهای کارکرده در مجلس بود. در صورتی که این طرح به تایید شورای نگهبان برسد، هر فرد می‌تواند یک خودرو کارکرده با سن کمتر از 5 سال را وارد کند.

به نظر می‌رسد تصویب این طرح در مجلس از هم‌اکنون تاثیر خود را بر بازار گذاشته است. قیمت‌ها در مقایسه با هفته‌های گذشته اندکی کاهش داشته‌اند. بدیهی است در زمان اجرایی شدن این طرح، قیمت‌ها بار دیگر کاهش خواهند یافت چرا که تقاضا برای خرید خودروهای داخلی افت می‌کند.

تصویب طرح واردات خودروهای کارکرده، سبب شد تا صدای برخی مخالفان بلند شود. از جمله این مخالفان مصطفی میرسلیم نماینده تهران است که به دلیل حمایت دائمی از صنایع خودروسازی شناخته شده است. او که تاکنون چندین پست اجرایی در شرکت‌های خودروسازی داشته است، بارها با اظهارنظرهای عجیب خود حواشی گوناگونی را ایجاد کرده است. او در واکنش به تصویب طرح واردات خودروهای دست دوم، این طرح را عوام فریبی خواند و خواستار تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی شد.

مزایای طرح واردات خودروهای کارکرده برای مالکان اتوبوس

جالب است که همین طرح می‌تواند باعث تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی شود. از زمان اجرای طرح واردات خودروهای کارکرده سنگین به کشور، بسیاری از کامیون‌های فرسوده اسقاط شده‌اند. به جای این کامیون‌های مسن و فرسوده شاهد ورود انواع کشنده‌های اروپایی بوده‌ایم که از نظر مشخصات فنی و ایمنی، بسیار بهتر از کامیون‌های فرسوده هستند. این طرح با وجود ایرادات مختلف، موفق شده است تا بخشی کوچک از فشار بر ناوگان حمل و نقل فرسوده را کاهش دهد.

وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی در بخش اتوبوسرانی درون‌شهری و برون‌شهری بسیار وخیم‌تر است. آمارهای مختلف از فرسودگی 80 درصدی اتوبوس‌های پایتخت حکایت دارند. این آمار در سایر شهرهای بزرگ نیز تفاوت خاصی با تهران ندارد. شبکه اتوبوسرانی برون شهری نیز شاهد فرسودگی بیش از 70 درصد است. بنابراین به سادگی و واردات خودروهای کارکرده سنگین و جدید، می‌توان این ناوگان فرسوده را تا بخشی نوسازی کرد. اجرایی شدن این طرح علاوه بر کاهش قیمت‌های نجومی در بازار خودروهای سبک و سنگین، موجب دسترسی مشتریان ایرانی به خودروهایی خواهد شد که تا امروز از وجود آن‌ها محروم بوده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • اج133
    اج133 | ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

    یادمه زمان رفسنجانی فکر کنم اتوبوسهای دست دوم المانی وارد کردند خیلی بهتر و زیباتر از قراضه خای داخلی بود و عالی کار می کردند

مطالب پیشنهادی