ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

تعرفه خدمات فناوری اطلاعات 55 درصد افزایش یافت

نسخه یک سند تعرفه خدمات انفورماتیک با موضوع «تعیین مبانی قیمت‌گذاری خدمات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات» از سوی نصر کشور منتشر شد.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۵:۱۵

طبق مصوبه شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و جلسات کارگروه تعرفه، تعرفه خدمات فناوری اطلاعات در سال 1402 نسبت به سال گذشته 55 درصد افزایش یافت.

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در راستای اجرای وظایف محوله قانونی خود مطابق سال‌های پیشین، نسخه یک سند تعرفه را با موضوع «تعیین مبانی قیمت‌گذاری خدمات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات» منتشر کرد؛ سندی که به بنابر اعلام نصر کشور، طی یک فرایند علمی و با مشارکت و همکاری کارشناسان رسمی رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف تهیه شده است.

تعرفه خدمات پشتیبانی نرم‌افزار، سخت‌افزار، خدمات فنی زیرساخت فناوری اطلاعات، خدمات مرکز داده، خدمات امنیت فناوری اطلاعات و خدمات مشاوره در سند مذکور تعیین شده‌اند. در این سند نرخ خدمات نسبت به سال گذشته 55 درصد افزایش داشته و آخرین اصلاحات مصوبات شورای عالی کار و هیئت وزیران درخصوص نرخ حقوق و دستمزد سال 1402 اعمال شده است.

خدمات حوزه سخت‌افزار گستره متنوعی دارد. فعالیت‌های مرتبط با اینترنت و کافی‌نت، خدمات نرم‌افزاری روی کامپیوترهای شخصی، نصب درایورهای سخت‌افزارهای مختلف، تعمیرات دستگاه‌های جانبی و… در این حوزه قرار گرفته‌اند. به‌طور مثال، تعرفه هر ساعت کار با اینترنت برای کافی‌نت‌ها 24 هزار و 500 تومان تعیین شده است.

تعرفه خدمات فناوری اطلاعات

ساخت ایمیل 21 هزار و 100 تومان، نصب بازی 41 هزار و 900 تومان، تعمیر درایور 231 هزار تومان و تعویض صفحه‌کلید نوت‌بوک نیز 355 هزار تومان هزینه دارد.

تعرفه قرارداد خدمات پس از فروش (پشتیبانی) برای سال اول (پس از دوره گارانتی) درصدی از جمع قیمت قرارداد فروش یا قیمت اجرای پروژه تولید نرم‌افزار به علاوه توسعه‌های بعدی مشمول هزینه حین دوره گارانتی است.

منظور از خدمات پشتیبانی برای بسته‌های نرم‌افزاری آماده، خدماتی است که در قرارداد ارائه خدمات پشتیبانی نرم‌افزار یا قرارداد فروش نسخ جدید نرم‌افزار و خدمات پشتیبانی مصوب سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، آورده شده است.

گفتنی است نصر کشور از سال 1393 رویکرد جدیدی در‌زمینه تدوین تعرفه‌ها با همکاری متخصصین و نهادها در پیش گرفته. براین‌اساس، یک فرمول پایه یکسان بر مبنای حقوق پایه اعلام‌شده برای کلیه مشاغل تهیه شده است که پارامتریک بوده، قابلیت توسعه بر مبنای نیازمندی‌های جدید صنعت را داراست، در آن امکان تغییر مشخصات شغل تعریف شده و امکان محاسبه حق‌الزحمه در پروژه‌های فناوری اطلاعات وجود دارد.

البته در مدل جدید که از سال 1397 تدوین شده است ملاحظاتی همچون توجه به واقعیات و عرف معمول در بازار فناوری اطلاعات ایران، حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان، کاهش هزینه‌های سربار محاسبات قراردادی و… در نظر گرفته شده است.

به‌منظور اصلاح و بهبود مستمر سند، نصر کشور از همه ذی‌نفعان درخواست کرد تا نظرات و پیشنهادهای خود را به پست الکترونیکی این سازمان به آدرس "tariffs@irannsr.org" ارسال کنند تا در تدوین نسخه‌های بعدی مد‌نظر قرار گیرد. نسخه‌های جدید این سند با توجه به نظرات کارشناسی کمیسیون‌های سازمان، درخواست‌ها و بازخوردهای خبرگان، به‌روزسانی و ارائه خواهد شد.

نسخه یک سند تعرفه 1402 خدمات فنی-تخصصی انفورماتیک را می‌توانید از اینجا دریافت و مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی