ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قیمت خودروهای مونتاژی
اخبار خودرو

سوءمدیریت وزارت صمت ادامه دارد؛ بازار خودرو گروگان تصمیمات عجیب مسئولان ناکارآمد

روز گذشته و پس از مدت‌ها گمانه‌زنی، سرانجام فهرست اولیه قیمت خودروهای مونتاژی به شکلی غیرمعمول منتشر شد.

روز گذشته و پس از مدت‌ها گمانه‌زنی، سرانجام فهرست اولیه قیمت خودروهای مونتاژی به شکلی غیرمعمول منتشر شد. این فهرست شامل اتومبیل‌های چینی است که توسط شرکت‌های مختلف مونتاژ می‌شوند. بااین‌حال آنچه از شواهد امر برمی‌آید، ناهماهنگی گسترده‌ای در انتشار این فهرست بین مسئولان شورای رقابت، سازمان حمایت، خودروسازان و وزارت صمت وجود داشته و به گفته برخی منابع آگاه، شیوه تعیین قیمت و برآورد نرخ ارز مصرف‌شده نیز دقیق نبوده است. این درحالی است که بازار خودرو حتی پس از عزل وزیر سروسامان نگرفته و سایر مدیران وزارت صمت همچنان به تصمیم‌گیری مشوش در مورد واردات خودرو، مونتاژ و حتی تولید ادامه می‌دهند. پیش‌فروش خودروهای تولیدی ایران‌خودرو و سایپا تا ماه‌های آینده باعث قفل‌شدن بازار شده است و حالا انتشار این فهرست نیز به‌معنای توقف عرضه خودرو توسط مونتاژکاران خواهد بود. درحالی‌که مسیر واردات خودروی نو هنوز مشخص نیست و بازهم شورای رقابت و برخی افراد دیگر، به تندی با واردات خودروی دست‌دوم مخالفت کرده‌اند؛ شرایطی که نه‌تنها موجب آرامش بازار خودرو نشده است، بلکه جز سوءمدیریت نمی‌توان واژه دیگری را برای توصیف آن به‌کار بست.

جدول قیمت خودروهای مونتاژی، اردیبهشت‌ماه 1402:

خودروقیمت خودرو به همراه سود 17 درصد براساس هزینه‌های بهمن ماه 1401 برحسب میلیون ریال
تیگو 7 پرو۱۰.۹۷.۴۵۱.۷۴۳
تیگو 8 پرو۱۴.۸۳۲.۷۵۹.۹۸۱
آریزو 6 پرو۱۰.۲۴۳.۷۵۷.۹۰۴
آریزو 5 توربو۷.۳۵۳.۹۹۳.۹۳۰
ام‌وی‌ام X22 دنده‌ای۴.۸۴۵.۳۲۳.۶۹۴
ام‌وی‌ام X22 پرو۶.۴۶۵.۱۲۸.۳۶۱
ام‌وی‌ام X55 پرو۹.۸۳۹.۲۶۸.۱۸۳
جک J4۵.۵۲۵.۹۳۵.۹۶۵
جک S3۶.۳۲۲.۲۸۹.۲۸۷
جک S5 نیوفیس۹.۹۲۱.۴۷۶.۷۴۶
کی‌ام‌سی K7۱۱.۳۷۶.۷۰۵.۲۴۷
فردا SX5۶.۴۵۷.۳۰۷.۷۲۴
فردا T5۸.۹۶۸.۳۲۴.۳۹۶
فردا 511۴.۷۴۰.۸۲۱.۷۵۰
دایون Y5۱۱.۲۷۳.۳۵۵.۹۸۷
دیگنیتی پرایم۸.۴۳۱.۹۳۶.۲۸۳
فیدلیتی پرایم۷.۲۸۶.۵۹۷.۳۶۰

ممکن است قیمت‌های فوق در نگاه اول جذاب به‌نظر برسند، اما برخی از بزرگ‌ترین مونتاژکاران کشور فرمول محاسبه قیمت‌ها در این فهرست را دقیق نمی‌دانند. همچنین لازم به تأکید است که قیمت‌های اعلام‌شده براساس نرخ‌های بهمن‌ماه 1401 و با توجه به تورم جاری کشور و سود تولید 17 درصدی محاسبه شده‌اند. موضوع دوم نبود خودروهای جدید در لیست قیمت خودروهای مونتاژی است. برای مثال، فردا موتورز نسخه توربوشارژر از فردا SX5 را معرفی کرده. همچنین خودروهایی نظیر لاماری ایما، فونیکس اف‌ایکس، تیگو 8 پرومکس و... نیز در این فهرست لحاظ نشده‌اند.

شوک بزرگ به جاده مخصوص

شاید مهم‌ترین اختلاف نظر در مورد شیوه محاسبه قیمت تمام‌شده خودروهای مونتاژی، اختلاف در نرخ دلار استفاده‌شده توسط خودروسازان مختلف باشد که ظاهراً در بسیاری موارد از نرخ دلار نیمایی و دلار فروخته‌شده در بازار مبادله‌ای بیشتر است؛ اما ظاهرا شورای رقابت خود را بی‌خبر از این موضوع نشان می‌دهد و تصمیم به محاسبه قیمت تمام‌شده براساس دلار مبادله‌ای گرفته است؛ دلاری که خودروسازان معتقدند در حجم کافی برای برآورده‌کردن نیاز ایشان تأمین نمی‌شود.

از سوی دیگر، خودروسازان معتقدند که به‌دلیل شرایط خاص سیاسی و اقتصادی چند سال اخیر ایران، هزینه‌های جانبی تولید بسیار بالاست و این هزینه‌ها نیز توسط شورای رقابت دیده نشده‌اند.

سرنوشت بازار خودرو چه خواهد شد؟

بدترین سناریو می‌تواند تکرار شرایط قیمت‌گذاری دستوری خودروهای داخلی برای خودروهای مونتاژی باشد؛ شرایطی که به دلالی دامن خواهد زد و مصرف‌کنندگان را با قیمت‌های افزایشی در بازاری ماتم‌زده مواجه می‌کند؛ چرا که با این نوع قیمت‌گذاری بسیاری از مونتاژکاران دست از عرضه خودرو خواهند کشید و عملاً مصرف‌کنندگان با بازاری تشنه اما تورم‌زده مواجه خواهند شد.

بهترین سناریو نیز می‌تواند تعریف سازوکاری دقیق برای تأمین ارز موردنیاز خودروسازان و افزایش تیراژ تولید باشد تا بلکه با رونق‌گرفتن تولید، قیمت‌های کاذب نیز در بازار شکسته شود. سناریویی که با سوءمدیریت مکرر مسئولان مربوطه، چشم‌انداز چندانی برای تحقق آن دیده نمی‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی