ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پشه
علمی

پژوهش جدید: استفاده از صابون می‌تواند پوست شما را برای پشه‌ها جذاب‌تر کند

دانشمندان در پژوهشی جدید دریافته‌اند که بوی برخی صابون‌ها می‌تواند باعث جذب هرچه بیشتر پشه‌ها به‌سمت شما شود.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

شست‌وشوی پوست با صابون احتمالاً در نظر شما روشی منطقی برای در امان‌ماندن از گزند پشه‌هاست، چون فکر می‌کنید اگر آن‌ها نتوانند بوی بدن شما را حس کنند، نیشتان نمی‌زنند. اما مطالعه‌ای تازه نشان داده است که بوی خود صابون درواقع باعث جذب پشه‌ها به‌سمت شما می‌شود.

به گزارش گاردین، محققان می‌گویند پشه‌ها احتمالاً به‌سمت بوی صابون جذب می‌شوند، چون وقتی از خون تغذیه نمی‌کنند، نیاز خود به شکر را با شهد گیاهان تأمین می‌کنند. درنتیجه، وقتی از صابون‌هایی با بوی گل‌ها و میوه‌ها استفاده می‌کنید، درواقع پشه‌ها را به‌سمت خود می‌کشانید.

«کلمنت ویناگر»، محقق ارشد این پروژه از دانشگاه ایالتی و مؤسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا، می‌گوید این مسئله شبیه به این است که صبح از خواب بیدار شوید و به‌طور هم‌زمان بوی چای و کیک را احساس کنید. این بوها برای شما بسیار جذاب خواهند بود.

بوی بدن فرد هم در جذب پشه‌ها اهمیت دارد

با وجود توضیحات بالا، ظاهراً اثر هر صابون روی هر شخص متفاوت است. دلیل این امر احتمالاً به واکنش متفاوت صابون‌ها با بوی منحصربه‌فرد بدن هر فرد برمی‌گردد. ویناگر می‌گوید: «جالب‌توجه است که فردی که پیش از شست‌وشو برای پشه‌ها بسیار جذاب است، با استفاده از یک صابون برای آن‌ها جذاب‌تر و با یک صابون دیگر برایشان زننده می‌شود.»

ازاین‌رو دانشمندان نتیجه‌گیری کرده‌اند که انتخاب صابون می‌تواند توضیح دهد که چرا بعضی‌ها جاذب پشه‌ها هستند، درحالی‌که بقیه از گزند این حشرات در امان می‌مانند.

محققان در این آزمایش صابون‌هایی از چهار برند Dial ،Dove ،Native و Simple Truth را بررسی کردند و مشخص شد که به‌جز Native، بقیه برندها نه در همه شرکت‌کنندگان، اما در برخی از آن‌ها موجب جذب پشه‌ها می‌شوند. پژوهشگران حدس می‌زنند که اثر معکوس Native به‌خاطر بوی نارگیل باشد که برخی شواهد پیش‌تر از اثر روغن آن در دفع پشه‌ها خبر داده بودند.

نتایج این مطالعه در مجله iSicence منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی