ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قیمت خودروهای مونتاژی
اخبار خودرو

شورای رقابت عقب‌نشینی کرد؛ قیمت خودروهای مونتاژی چینی مجدداً محاسبه می‌شود

اعلام فهرست قیمت‌هایی که براساس هزینه‌ها و صورت‌های مالی سال 1400 و 1401 اعلام شده بود، اعتراض شرکت‌های خودروساز را در پی داشت.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

طی هفته‌های گذشته، شاهد اعلام قیمت خودروهای مونتاژی از سوی شورای رقابت بودیم. عمده این قیمت‌ها به نرخ فروش خودروهای مونتاژی چینی در شرکت‌های خودروساز خصوصی مربوط می‌شد. اعلام این قیمت‌ها که براساس هزینه‌ها و صورت‌های مالی سال 1400 و 1401 اعلام شده بود، موجب اعتراض شرکت‌های خودروساز و همچنین فعالان حوزه خودرو شد. حال پس از مدتی، شورای رقابت از بازنگری این قیمت‌ها خبر داده است.

شجاعی، سخنگوی شورای رقابت در یک گفتگو خبری، این موضوع را اعلام کرد. بااین‌حال شورای رقابت بر کاهش قیمت خودروهای مونتاژی اصرار دارد. موضوعی که با توجه به واکنش قبلی خودروسازان خصوصی، مشخص نیست چه سرانجامی داشته باشد. به گفته او: «این شورا طبق درخواست خودروسازان قصد دارد تا نرخ‌ها را بازنگری کند. این قیمت‌ها طبق صورت‌های مالی ۶ ماهه دوم سال گذشته محاسبه می‌شوند. قیمت جدید اتومبیل‌های مونتاژی نیز روز سه شنبه اعلام خواهند شد.»

دخالت‌های شورای رقابت از نخستین روزهای فعالیت این نهاد تا به امروز، تأثیرات مخربی بر بازار خودرو داشته است. قیمت خودرو هر سال در مقایسه با سال پیشین افزایش چشمگیری را تجربه می‌کند و عرضه خودروهای جدید به بازار نیز کاهش می‌یابد. اعلام قیمت‌ خودروهای مونتاژی به صورت دستوری و بدون توجه به شرایط اقتصادی کشور، می‌تواند تبعات گسترده‌ای برای فعالیت صنایع و همچنین نیروی کار شاغل در آن‌ها به همراه داشته باشد.

این درحالیست که از سوی دیگر،‌ طی چندماه اخیر قیمت خودروهای چینی در بازار به شکل انفجاری رشد داشته است که عمده دلیل آن را باید ممنوعیت واردات خودرو به کشور و تیراژ ناکافی عرضه این خودروها دانست،‌ اما عجیب آنکه شورای رقابت تصمیم گرفته تا به‌جای ایجادکردن زمینه لازم برای افزایش رقابت و تیراژ،‌ با محدودکردن غیراصولی قیمت‌گذاری،‌ عرصه را بر خودروسازان تنگ‌تر از قبل نماید. رویکردی که مسلماً دردی از عطش بازار خودرو کشور دوا نمی‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی