ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هواپیمایی امارات
هوش مصنوعی

رئیس هواپیمایی امارات: پروازها در آینده می‌توانند خلبان هوش مصنوعی داشته باشند

مدیر هواپیمایی امارات می‌گوید خلبانان هوش مصنوعی احتمالاً در آینده هدایت پروازها را در دست خواهند گرفت.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۲:۳۰

در شرایطی که همه درباره حدومرز قابلیت‌های هوش مصنوعی حرف می‌زنند، رئیس هواپیمایی امارات اعلام کرده است که هواپیماهای مسافربری در آینده می‌توانند با استفاده از کمک‌خلبان هوش مصنوعی هدایت شوند.

«تیم کلارک»، مدیر هواپیمایی امارات، در گفت‌وگو با خبرگزاری CNBC گفت: «شاید هواپیماهای تک‌خلبان را دیده باشید. آیا این هواپیماها می‌توانند به‌طور کاملاً خودکار پرواز کنند؟ بله؛ فناوری حالا به این سطح رسیده است. [اما مسافران] دوست دارند فکر کنند که دو خلبان هدایت پروازهایشان را بر عهده دارد. به نظر من، همیشه یک نفر در کابین خلبان وجود خواهد داشت.»

اگرچه او باور دارد که یک خلبان همچنان در هواپیماها باقی خواهد ماند، اما از مردم خواسته است تا به‌جای ترسیدن از هوش مصنوعی، آن را کنترل کنند و به‌کار بگیرند. کلارک ادامه می‌دهد: «خیلی‌ها نگران این هستند که هوش مصنوعی چه کارهایی را باید و چه کارهایی را نباید انجام دهد؛ اما اگر در تجارت فعال هستید و چیزی تا این اندازه قدرتمند درحال آمدن به بازار است [...] باید زمانی را اختصاص دهید تا ببینید این فناوری چگونه می‌تواند عملکرد شما را بهبود ببخشد.»

تیم کلارک

هوش مصنوعی می‌تواند به‌طور کامل جایگزین خلبانان شود؟

«جوجی وایتز»، رئیس بخش ایمنی پرواز، در اتحادیه خلبانان Balpa درباره تأثیر خلبانان در کابین خلبان می‌گوید: «یک خلبان ماهر بخشی از سیستم ایمنی پیچیده‌ای است که ریسک‌ها را کاهش می‌دهد و مسافران را در امان نگه می‌دارد.»

وایتز ادامه می‌دهد: «خلبانان مسئولیتی بسیار بیشتر از راندن هواپیما را بر عهده دارند. با افزایش فشار از سوی بخش‌های مختلف صنعت هوایی برای کاهش تعداد خدمه پرواز – که شاید درنهایت به پروازهای کاملاً خودکار برسیم – آگاهی از مهارت‌های خلبانان و ایمنی بالاتری که از حضور چند نفر در کابین خلبان حاصل می‌شود، حالا بیشتر از هر زمان دیگر اهمیت پیدا کرده است.»

از زمان عرضه عمومی ChatGPT، نگاه‌ها دوباره به‌سمت فناوری هوش مصنوعی جلب شده است و شرکت‌ها آینده خود را مبتنی بر این قابلیت‌ها برنامه‌ریزی می‌کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • rayacoder
    rayacoder | ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

    در کشور پیشرفته‌ای در همان حوالی هم از هوش مصنوعی برای جریمه افرادی که موهایشان مشخص است استفاده میشود !

مطالب پیشنهادی