ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

OpenAI
هوش مصنوعی

شرکت OpenAI ظاهراً برای عرضه یک مدل هوش مصنوعی متن‌باز آماده می‌شود

گزارشی تازه ادعا می‌کند OpenAI درحال کار روی مدل هوش مصنوعی جدیدی است که برخلاف GPT-4، متن‌باز خواهد بود.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۳:۳۰

گزارشی تازه ادعا می‌کند که شرکت OpenAI، سازنده چت‌بات ChatGPT، درحال آماده‌شدن برای عرضه یک مدل زبانی متن‌باز برای عموم کاربران است. این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که مدل قدرتمند GPT-4 درحال‌حاضر بسته است و محققان نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند یا آن را بررسی کنند.

به گزارش وب‌سایت اینفورمیشن، یک منبع آگاه اعلام کرده است که OpenAI به‌زودی مدل هوش مصنوعی جدیدی را عرضه می‌کند که متن‌باز خواهد بود. برخلاف GPT-4 که نمی‌توان فهمید با چه روش‌هایی آموزش داده شده است، این مدل جدید در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد تا قابل شبیه‌سازی و حتی توسعه بیشتر باشد.

OpenAI به ریشه‌های خود برمی‌گردد؟

اگر این گزارش درست باشد، OpenAI درحال تغییردادن مسیر خود است و بالاخره می‌خواهد ایده اولیه‌اش را اجرا کند. این شرکت در‌واقع برای مقابله با توسعه هوش مصنوعی در گوگل به‌وجود آمد که یک شرکت بسته بود. اما در ادامه سیاست‌های آن‌ها تغییر کرد و این شرکت حالا خودش به یک کمپانی بسته تبدیل شده است. بخشی از انتقادات ایلان ماسک به OpenAI نیز مربوط به همین مسئله است.

با توجه به اینکه حالا حتی بعضی از شرکت‌های بزرگ مثل متا در‌زمینه عرضه مدل‌های هوش مصنوعی خود به‌صورت متن‌باز پیش‌قدم شده‌اند، چندان غافل‌گیرکننده نیست که OpenAI هم در این مسیر گام برداشته باشد. متا چند ماه پیش مدل هوش مصنوعی LLaMA را در دسترس عموم قرار داد.

پیش‌تر یکی از کارمندان گوگل مدعی شده بود که رقابت غول‌های فناوری با یکدیگر سودی برای طرفین ندارد؛ چرا که پیشرفت اصلی در دنیای متن‌باز درحال رقم‌خوردن است. جامعه محققان متن‌باز می‌توانند با همکاری شمار زیادی از علاقه‌مندان، با سرعت بسیار بیشتری این مدل‌ها را بهینه‌سازی کنند و به‌نظر می‌رسد که هدف OpenAI هم در همین راستا باشد.

با همه این تفاصیل، گزارش اینفورمیشن می‌گوید بعید است که مدل جدید OpenAI رقیبی برای مدل قدرتمند GPT باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی