ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

افزایش عمر
سلامت

کشف پروتئینی که علاوه بر مبارزه با سرطان، باعث افزایش طول عمر می‌شود

این پروتئین که KLF1 نام دارد، می‌تواند سلول‌های کشنده سرطان را دو تا هفت برابر توانمندتر کند و 20 درصد باعث افزایش عمر شود.

دانشمندان از مدت‌ها قبل به‌دنبال راه‌هایی برای کاهش خطرات عود سرطان، افزایش سلول‌های کشنده سرطان و افزایش طول عمر انسان‌ها بوده‌اند. علاوه بر پیشرفت‌هایی که در چند دهه گذشته برای تحقق این اهداف انجام شده است، اکنون دانشمندان با کشف یک پروتئین جدید به پیشرفت بسیار مهم دیگری دست پیدا کرده‌اند.

دانشمندان «دانشگاه پزشکی تایپه» در تایوان از کشف یک اصلاح ژنتیک در موش‌ها خبر داده‌اند که می‌تواند سلول‌های کشنده سرطان را دو تا هفت برابر توانمندتر کند و همچنین طول عمر آن‌ها را تا 20 درصد افزایش دهد.

پتانسیل پروتئین جدید در افزایش عمر و کاهش خطرات سرطان

محققان در این مطالعه ابتدا یک آمینو‌اسید (پروتئینی به نام KLF1) را شناسایی کردند که با تغییر می‌تواند «تمام ویژگی‌های سالم دوران جوانی را حفظ کند». به گفته دانشمندان، ویژگی‌های اشاره‌شده شامل «عملکرد حرکتی بهتر، یادگیری و حافظه بهبودیافته و همچنین سلول‌های ضدسرطانی بهتر» می‌شود و همچنین موش‌ها دارای موهایی «بسیار تیره‌تر و براق‌تر» بوده‌اند.

علاوه‌براین، یکی از نشانه‌های مهم پیری، یعنی فیبروز (که به سفت‌شدن بافت‌های پیوندی گفته می‌شود و منجر به اختلال در عملکرد اندام‌ها می‌گردد) به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته بود. محققان همچنین موفق شده‌اند تا فواید پروتئین KLF1 را که نقش مهمی در فرایند رونویسی ژن‌ها در انواع مختلف سلول‌های خونی ایفا می‌کند، به موش‌های غیرجهش‌یافته منتقل کنند.

«چه-کان جیمز شن»، محقق ارشد این مطالعه که در مجله علمی Cold Spring Harbor Protocols منتشر شده است، اعتقاد دارد که نتایج آن می‌تواند تأثیرات قابل‌توجهی برای سلامت انسان‌ها داشته باشد. او به یورونیوز گفت:

«امیدواریم که بتوانیم آن‌ها را در آینده نزدیک عملی کنیم و فکر می‌کنم اگر این کار مؤثر باشد، احتمالاً سال آینده یا تا پایان سال جاری میلادی می‌توانیم برای آزمایش‌های بالینی اقدام کنیم.»

درحالی‌که توانایی ازبین‌بردن سرطان به‌خودی‌خود یک هدف اکتشافی کاملاً امیدوارکننده محسوب می‌شود، مطالعه انجام‌شده توسط شن همچنین می‌تواند پتانسیل افزایش طول عمر انسان را داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی