ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

معاون ارشد عملیات علی‌بابا: خطرناک بودن اینترنت برای کاربران ریشه در فیلترینگ گسترده دارد

به گفته مدیر ارشد عملیاتی، بازنگری در زمینه فیلترینگ، امری محال و نشدنی نیست و بیشتر به ساختن یک بستر فرهنگی نیاز دارد.

پریسا سلامتی
نوشته شده توسط پریسا سلامتی | ۳ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۸:۴۵

موضوع امنیتی‌شدن اینترنت و عدم پاسخگویی نهادهای دولتی درباره وضعیت آن یکی از موضوعات مورد توجه بعد از انتشار گزارش انجمن تجارت الکترونیک از وضعیت اینترنت ایران بود. در همین راستا، مدیر ارشد عملیات سفرهای علی‌بابا، فیلترینگ را دلیل اصلی خطرناک شدن اینترنت ایران دانست.

«علی‌اکبر سلطان‌لو»، معاون ارشد عملیات سفرهای علی‌بابا، در پاسخ به این سوال که اختلالات اینترنت چه آسیبی برای کسب‌وکار علی‌بابا داشته است گفت: «بخش بزرگی از کسب‌وکار ما مربوط به بازار آنلاین است این یعنی هر نوع اختلالی در اینترنت، باعث اختلال در بخش مهمی از کسب‌وکار ما و در نهایت لطمه به فروش ما است. هرچند که اختلال‌ها، چالش‌های بعضاً کوچک و البته مقطعی هستند اما تاثیرات مهم و عمیقی روی جنس کار ما و هر پلتفرم آنلاین دیگری وارد می‌کنند.»

او در ادامه تاثیر اختلالات اینترنت در کسب‌وکار آنلاین افزود: «به غیر از بخش فروش و ارتباط با مشتریان، خیلی از مسائل عملیات داخلی خود ما نیز دچار مشکل می‌شود به خصوص در بخش ارتباط با ایرلاین‌های خارجی که جریان کار ما به طور جدی مختل می‌شود.»

فیلترشکن‌ها؛‌ عامل اصلی خطرناک بودن اینترنت

خطرناک بودن اینترنت یکی موضوعات مورد توجه بعد از انتشار گزارش انجمن تجارت الکترونیک بود که توجه بسیاری را به خود جلب کرد. در این راستا سلطان‌لو از دلیل خطرناک بودن اینترنت برای مردم ایران گفت:‌ «این خطرناک بودن اینترنت (اینترنتی پر از بدافزار) ریشه در فیلترینگ گسترده دارد. فکر می‌کنم در شرایط فعلی هیچ کاربری نیست که روی دستگاه خود حداقل یک فیلترشکن نداشته باشد. وضعیت به طوری است که برای استفاده روزمره و ارتباطات روزانه هم باید از فیلترشکن استفاده کنیم. با چنین وضعیتی قطعا دست هکرها، سواستفاده‌گرها و مجرمان سایبری بازتر خواهد بود.»

معاون ارشد عملیات سفرهای علی‌بابا ضمن اینکه عامل اصلی خطر را وجود فیلترشکن‌‌‌‌ها دانست؛‌ از عدم امکان اطلاع‌رسانی در این باره نیز ابراز نارضایتی کرد و گفت:‌«بیشتر افراد عملا آگاهی درست و دقیقی از این که فیلترشکن را از چه کسی تهیه می‌کنند ندارند و حتی نسبت به امنیت یا عدم امنیت آن نیز آگاه نیستند. قوانین جرم‌انگارانه در این رابطه باعث شده که رسانه هرگز در مورد آن آگاه‌سازی نکند.»

به‌نظر او اما این مشکل چاره مشخصی ندارد زیرا در حال حاضر زندگی بدون فیلترشکن اصلا امکان‌پذیر نیست. سلطان‌لو در این رابطه افزود:‌ «از طرفی هم نمی‌توانیم به کاربر بگوییم از فیلترشکن استفاده نکن وقتی امروز ساده‌ترین راه‌های ارتباطی هم درگیر فیلتر است. در مجموع فکر می‌کنم این خطرناک بودن اینترنت گریبان‌گیر همه ما، اعم از کاربران تا کسب‌وکارها خواهد بود، همانطور که تا الان هم بوده است.»

هرچه امنیتی شود، محدود خواهد شد

او در ادامه از تاثیر دستگاه‌های امنیتی بر اینترنت ایران و در نهایت امنیتی شدن اینترنت گفت: «رآس پاسخگویی و تصمیم‌گیری در مورد اینترنت، وزیر ارتباطات است اما همه ما می‌دانیم که سیاست‌های دستگاه‌های امنیتی چقدر روی تصمیمات اجرا شده در رابطه با اینترنت تاثیرگذار است. واقعیت این است که ما نمی‌توانیم اینترنتی که دچار چنین فیلترینگ گسترده و آشفته‌ای شده را غیرامنیتی بدانیم.»

به گفته سلطان‌لو امنیتی شدن یک دلیل محکم برای محدودیت اینترنت در کشور شده است. او در این رابطه اضافه کرد:‌ «از طرفی هم هرچیزی که وارد حوزه امنیتی می‌شود، دچار محدودیت‌هایی برای شفافیت خواهد شد که احتمالا همین موضوع پاسخگویی را در مورد وضعیت اینترنت سخت می‌کند.»

طبق گزارش اینترنتی که انجمن توسعه تجارت الکترونیک منتشر کرده است، فیلترینگ رابطه مستقیمی با ناامن شدن اینترنت دارد، سلطان‌لو در رابطه با بازنگری در فیلترینگ گفت:‌ «قطعا بازنگری در زمینه فیلترینگ، هم برای ما به عنوان کسب‌وکار و هم برای هر کاربر ایرانی، شرایط بهتر و امن‌تری فراهم خواهد کرد.»

معاون ارشد عملیات علی‌بابا، بازنگری در اینترنت را یک موضوع نشدنی ندانست و افزود: «فکر نمی‌کنم بازنگری در زمینه فیلترینگ، امری محال و نشدنی باشد. این اتفاق بیشتر به ساختن یک بستر فرهنگی نیاز دارد که باید دید کدام نهاد در نهایت به سمت آن خواهد رفت.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی