ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آنفولانزای پرندگان
سلامت

هشدار سازمان جهانی بهداشت: انتقال آنفولانزای پرندگان به انسان می‌تواند آسان‌تر شود

سال گذشته 67 کشور شیوع بیماری آنفولانزای پرندگان H5N1 را گزارش کردند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۲ تیر ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

سازمان جهانی بهداشت (WHO) به‌تازگی هشدار داده است که افزایش شیوع آنفولانزای پرندگان در بین پستانداران می‌تواند به سرایت آسان‌تر این ویروس در بین انسان‌ها منجر شود.

تقریباً از اواخر سال 2021، اروپا گرفتار بدترین شیوع آنفولانزای پرندگان است، درحالی‌که آمریکای شمالی و جنوبی نیز شیوع شدیدی را تجربه کرده‌اند. این امر باعث شده تا ده‌ها میلیون طیور در سراسر جهان که بسیاری از آن‌ها به ویروس H5N1 مبتلا بوده‌اند، معدوم شوند. اما در چند وقت گذشته شاهد افزایش نگران‌کننده ابتلای پستانداران به این ویروس بوده‌ایم.

شیوع آنفولانزا

بیانیه سازمان بهداشت جهانی درباره آنفولانزای پرندگان

WHO در بیانیه‌ای اعلام کرده است:

«ویروس‌های آنفولانزای پرندگان معمولاً در بین پرندگان پخش می‌شوند، اما افزایش تعداد پستانداران مبتلا به ویروس H5N1 این نگرانی را ایجاد می‌کند که ویروس شاید راحت‌تر انسان را آلوده کند. علاوه‌براین، برخی از پستانداران ممکن است برای ویروس‌های آنفلوانزا به‌عنوان رگ‌های مخلوط‌کننده عمل کنند و منجر به ظهور ویروس‌های جدیدی شوند؛ گونه‌هایی که می‌توانند برای حیوانات و انسان مضر باشند.»

تاکنون شیوع این بیماری در 26 گونه ازجمله راسوهای پرورشی در اسپانیا و فوک‌‌ها در شیلی گزارش شده است. اخیراً نیز H5N1 در گربه‌های لهستان شناسایی شده بود.

WHO همراه با سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) و سازمان جهانی بهداشت حیوانات (WOAH) از کشورهای جهان خواست تا برای نجات جان حیوانات و محافظت از انسان‌ها با یکدیگر همکاری کنند. ابتلا انسان به این ویروس‌ها می‌تواند با بیماری شدید یا مرگ همراه باشد. آنفولانزای پرندگان معمولاً به‌دنبال تماس مستقیم یا غیرمستقیم با طیور زنده یا مرده آلوده یا محیط‌های آلوده در انسان شکل می‌گیرد.

سال گذشته 67 کشور در پنج قاره، شیوع بیماری آنفولانزای پرندگان H5N1 را گزارش کردند که به دنبال آن، بیش از 131 میلیون طیور خانگی در مزارع و روستاهای تحت تأثیر تلف شدند. تا به اینجای 2023 نیز 14 کشور دیگر شیوع این بیماری را گزارش کرده‌اند که عمده آن‌ها در قاره آمریکا هستند که نشان می‌دهد این بیماری همچنان درحال گسترش است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی