ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

افزایش قیمت خودرو
اخبار خودرو

افزایش قیمت خودرو به‌شکل رسمی؛ روندی که آغاز شده است

طی روزهای گذشته شاهد افزایش قیمت خودرو در ایران‌خودرو و سایپا بودیم که حاکی از آغاز این روند به‌شکل رسمی است.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

طی روزهای اخیر شاهد اعلام نرخ جدید قیمت خودرو از سوی ایران‌خودرو و سایپا بودیم. براساس اعلام نرخ‌های جدید این دو شرکت، محصولاتی همچون پژو پارس XU7P و ساینا S‌ با افزایش نرخ مواجه شدند. برخی رسانه‌ها نیز در روز 21ام شهریورماه نرخ‌هایی را به‌عنوان قیمت محصولات جدید سایپا همچون شاهین اتوماتیک و اطلس اعلام کرده‌اند. مدتی پیش نیز دبیر انجمن خودروسازان از ارسال پیشنهاد افزایش قیمت‌ها به شورای رقابت خبر داد. تمامی این موارد در کنار هم نشان می‌دهند که روند افزایش بهای خودرو به‌صورت رسمی آغاز شده است.

نشانه‌های افزایش قیمت خودرو

بنابر اظهارات دبیر انجمن خودروسازان، شرکت‌های خودروسازی پیشنهاد افزایش قیمت 35 الی 38 درصدی را به شورای رقابت ارائه کرده‌اند. با توجه به اینکه شورای رقابت همواره میزان افزایش کمتری را نسبت به پیشنهادها درنظر می‌گیرد، درک بهای جدید خودروها طبیعی است. برای مثال، اکنون بهای پژو پارس XU7P حدود 13 درصد و بهای پژو پارس سفارشی حدود 6 درصد افزایش یافته است. محصولات فعلی خانواده پژو پارس تا مدتی دیگر از تولید خارج می‌شوند، بنابراین طبیعی است که نخست قیمت این خودروها اعلام شود.

در سوی دیگر، مسئولان سایپا از فاکتور شدن هزاران دستگاه شاهین خبر می‌دهند. روند تحویل و توزیع شاهین دنده‌ای طی ماه‌های اخیر با مشکلات جدی مواجه شده بود. اقدام سایپا در آغاز تحویل شاهین را نیز باید نشانه دیگری مبنی بر اعلام قیمت‌های جدید تلقی کنیم. اکثر شرایط فروش سایپا طی ماه‌های اخیر از نوع پیش‌فروش بوده‌اند. در این نوع از عرضه خودرو، قیمت محصول مشخص نیست و بهای خودرو در زمان تحویل به مشتری مشخص می‌شود.

همچنین بخوانید: یک بام و دو هوای تعیین قیمت خودرو

طی روزهای گذشته «سپهر دادجوی توکلی»، مدیر روابط‌عمومی شورای رقابت، افزایش قیمت خودرو را تکذیب کرده بود. به گفته او، هنوز لیستی از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان برای این شورا ارسال نشده است. بااین‌حال در 21 شهریورماه خودروسازان از ارسال لیست قیمت‌های پیشنهادی به‌همراه اسناد و مدارک تولید برای سازمان حمایت خبر داده‌اند. آن‌طور که به‌نظر می‌رسد، سازمان حمایت نیز لیست قیمت‌ها را در اختیار شورای رقابت قرار داده است. بنابراین طی هفته‌های آتی، نرخ کامل تمامی محصولات ایران‌خودرو و سایپا برای سه ماه فصل پاییز اعلام خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی