ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قیمت بیت کوین
تکنولوژی

مروری بر گذشته رمزارز محبوب: روزی که بیت کوین سد هزار دلاری را شکست

10 سال پیش در چنین روزی، شاهد عبور قیمت بیت کوین از 1000 دلار بودیم، حال آینده این ارز دیجیتال به کجا می‌رود؟

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۷ آذر ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۴

درست 10 سال پیش در چنین روزی، قیمت بیت کوین برای نخستین بار از هزار دلار عبور کرد و رکورد تاریخی تازه‌ای بر جای گذاشت. این رکورد قیمتی درست یک سال پس از نخستین هاوینگ بیت کوین رخ داد. حال چه آینده‌ای در انتظار این ارز دیجیتال است؟

بیست و هفتم نوامبر سال  2013، قیمت بیت کوین، در صرافی مت گاکس (Mt. Gox)، سدِ 1000 دلار را در هم شکست و توانست برای اولین بار، چهار رقمی شود. در آن زمان قیمت دلار نیز در ایران در محدوده 2 هزار و 950 تومان بود و به این ترتیب هر بیت کوین در آن دوره به محدوده 2 میلیون و 950 هزار تومان رسید.

نکته اینکه قیمت بیت کوین با روند نسبتا نزولی که در یک سال و نیم گذشته تا چند ماه پیش شاهدش بوده، در حال حاضر و 10 سال پس از آن رکوردشکنی تاریخی، در محدوده 37 هزار دلار یعنی یک میلیارد و 880 هزار تومان معامله می‌شود. جالب است بدانید که قیمت بیت کوین درست یک سال پیش در چنین روزی، در محدود 16 هزار و 800 دلار معامله می‌شد.

حالا چهارمین هاوینگ بیت کوین نیز نزدیک است که به فرآیند نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک گفته می‌شود. باید دید که این هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین دارد.

به طور تقریبی هر چهار سال شاهد یک هاوینگ در بلاکچین بیت کوین هستیم که طی آن، پاداش استخراج هر بلوک بیت کوین نصف می شود و به نوعی استخراج بیت کوین را سخت‌تر می‌کند. با سخت شدن و کاهش عرضه بیت کوین، در سه هاوینگ قبلی شاهد افزایش قیمت بیت کوین بوده‌ایم، اما نمی‌توان با قطعیت گفت که با هاوینگ‌های بعدی نیز، قیمت بیت کوین افزایش خواهد یافت.

اولین رویداد هاوینگ بیت کوین در 28 نوامبر 2012 در بلوک شماره 210 هزار رخ داد؛ پس از رخ دادن اولین هاوینگ، پاداش ماینرها از 50 به 25 واحد بیت کوین برای هر بلوکی که به شبکه می‌افزودند کاهش یافت.

یک سال بعد که قیمت بیت کوین برای نخستین بار چهار رقمی شد و به هزار دلار رسید، بیت کوین به صدر اخبار رسانه‌ها راه پیدا کرد و در کانون توجه فعالان بازارهای مالی قرار گرفت. چه عواملی دست به دست هم دادند تا قیمت بیت کوین در پنجمین سال عرضه‌اش از حوالی صفر به بیش از هزار دلار صعود کند. 

افزایش تقاضا و کاهش عرضه بیت کوین

قیمت بیت کوین همانند دیگر کالاهای تجاری در سازوکار عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌شود. در سال 2013 نیز تقاضا برای بیت کوین به‌گواه آمار کیف‌پول‌ها و همچنین پذیرندگان این رمزارز روز‌به‌روز در حال افزایش بود. از سوی دیگر، وقوع سلسله‌رخدادهایی باعث کاهش ذخایر بیت کوینی صرافی‌ها و پیشی گرفتن تقاضا از عرضه شده بود.

کوین بیس، صرافی معتبر ارز دیجیتال که آن روزها در قامت یک شرکت نوپا در حال فعالیت بود، به‌شدت دچار کاهش ذخایر بیت کوینی شد. در مجموع، فعل و انفعالات رخ داده در بازار عرضه و تقاضای بیت کوین، به رشد انفجارگونه بهای این ارز دیجیتال دامن زد.

اما یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت بیت کوین در آن سال، چراغ سبز نهادهای نظارتی در برابر ارزهای دیجیتال بود. نگاه و نظارت مثبت شبکه اقدام علیه جرایم مالی وزارت خزانه‌داری و سنای آمریکا، ازسوی کارشناسان این بازار به عنوان پذیرش ارزهای دیجیتال تفسیر شد.

استقبال چین از ارزهای دیجیتال

چین در سال‌های گذشته رویکردهای متفاوتی نسبت به ارزهای دیجیتال داشته است. در سال های نخست گمانه‌زنی‌ها و اظهارات مقامات چینی از رویکرد مثبت چین به این پدیده حکایت داشت. همین رویکرد نیز در افزایش قیمت بیت کوین در سال 2013 مؤثر بود. اما از چند سال بعد چین سیاست سرکوبگرانه را علیه رمزارزها آغاز کرد. این سیاست سرکوب در حالی اجرا می شد که بسیاری از مفسران معتقد بودند دولت چین مقدار زیادی بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر را نگهداری می کند. البته چین در سال های گذشته این رویکرد تقابلی را تا حدودی تغییر داد و سعی کرد از روند جهانی این صنعت عقب نماند. در حال حاضر گفته می شود بیشترین میزان بیت کوین جهان در دست چینی‌ها است.

اخبار امیدوارکننده از پذیرش بیت کوین 

در سال 2013، ریچارد برانسون، مدیرعامل ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic)، شرکت پیشتاز فعال در حوزه گردشگری فضایی از پذیرش بیت کوین به‌عنوان یک ابزار پرداخت برای خدمات‌رسانی به مشتریان خود خبر داد. انتشار این خبر، موجی از شور و شوق را در میان جامعه کاربری رمزارزها به راه انداخت و باعث شد تا سیر صعودی قیمت بیت کوین، جان تازه‌ای بگیرد.

در همان‌ سال، شایعه‌هایی از گوشه و کنار به گوش می‌رسید که از اقبال سکان‌دار «ای‌بی» (eBay) و «پی‌پال» (PayPal) به بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال خبر می‌داد.

مجموعه این اخبار سازنده و رخدادهای امیدوارکننده باعث شد تا قیمت بیت کوین برای نخستین بار از مرز هزار دلار عبور کند.

سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵

در سال ۲۰۰۹، بیت کوین عرضه شد. در این سال، بهای این رمزارز، چیزی در حدود صفر بود. در ادامه در ژوئیه ۲۰۱۷، قیمت این رمزارز نوپا به محدوده ۰.۰۹ دلار رسید. چندی بعد در ۱۳ آوریل ۲۰۱۳، قیمت بیت کوین با رشدی تقریبا ۳۰ برابری از محدوده یک دلار به ۲۹.۶ دلار رسید.

در ادامه، بیت کوین به ورطه سقوط افتاد و بازار این ارز دیجیتال دچار رکود سراسری شد. در سال ۲۰۱۳ اما روحی تازه به کالبد بیت کوین دمیده شد و این رمزارز در حالی که در روزهای نخست سال در محدوده ۱۳.۲۸ دلار دادوستد می‌شد، در روزهای پایانی سال از آستانه روانی هزار دلار عبود کرد و حتی تا حوالی ۱۲۳۷ دلار نیز پیش رفت.

سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰

در سال ۲۰۱۶ جوی آرام بر بازار بیت کوین حکمفرما بود و  در حوالی ۹۰۰ دلار میان معامله‌گران دادوستد می‌شد. در ادامه در سال ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین، حرکت صعودی انفجاری خود را از محدوده هزار دلار شروع کرد و در ۱۵ دسامبر به بیش از ۱۹ هزار دلار رسید.

در همین ایام بود که بیت کوین بار دیگر به صدر اخبار رسانه‌ها بازگشت و این رمزارز شاهد موجی از استقبال فعالان بازارهای مالی بود.

در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بار دیگر بیت کوین دچار سقوط نابهنگام شد و تا اواسط دسامبر ۲۰۱۹ بهای آن حتی تا محدوده ۶۶۳۵ دلار هم پایین رفت.

در سال ۲۰۲۰ و همزمان با آغاز همه‌گیری کرونا بار دیگر بیت کوین با داعیه ایفای نقش به‌عنوان یک ابزار ذخیره ارزش توانست روی مدار رشد قرار بگیرد. در حالی که در روزهای نخست همه‌گیری، بیت کوین با شدیدترین افت تاریخ خود روبه‌رو شد، اما توانست تا پایان سال ۲۰۲۰ با رشدی دست‌کم ۴۰۰ درصدی خود را به حوالی ۲۹ هزار دلار برساند. 

۲۰۲۱ تا امروز 

بیت کوین سال ۲۰۲۱ را با قدرت آغاز کرد و توانست ظرف یک ماه، رکورد قیمتی خود در سال ۲۰۲۰ را بشکند و از مرز ۴۰ هزار دلار عبور کند. در اواسط آوریل ۲۰۲۱ هم با راهیابی صرافی کوین‌بیس به تالار بورس آمریکا، بهای بیت کوین توانست سقف قیمتی تازه‌ای را بر جای بگذارد و از مرز ۶۰ هزار دلار عبور کند.

در تابستان سال ۲۰۲۱ اما قیمت‌ بیت کوین با افتی ۵۰ درصدی به محدوده ۳۰ هزار دلار بازگشت. بار دیگر در ماه نوامبر، بیت کوین توانست مجددا سقف قیمتی خود را تکرار کند و به محدوده ۶۸ هزار دلار برسد. 

در ادامه اما با کاهش موج همه‌گیری ویروس کرونا، افزایش تورم و رشد پیاپی نرخ بهره، بهای بیت کوین دچار کاهش‌های متوالی شد و این ارز دیجیتال در محدوده ۱۶ هزار دلار میان معامله‌گران دادوستد شد و برخی با نامگذاری زمستان بر این فصل نزولی بیت کوین، در انتظار بهاری پررونق ماندند. حالا یک سال پس از کاهش قیمت بیت کوین تا محدوده 16 هزار دلار، بیت کوین در محدوده قیمتی 37 هزار دلار معامله می شود و باید منتظر ماند و دید که با هاوینگ بیت کوین که اوایل سال 2024 رخ می‌دهد و سایر عوامل تاثیرگذار بر قیمت این ارز دیجیتال، شاهد چه اتفاقاتی در این بازار پرهیجان خواهیم بود. 

گفتنی است برای اطلاع از قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و همچنین خرید و فروش در این بازار می‌توانید به سایت و اپلیکیشن صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی