ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نمره منفی گواهینامه
اخبار خودرو

مجازات نمره منفی گواهینامه چیست و نحوه پاک‌شدن نمرات منفی چگونه است؟

نمره منفی گواهینامه رانندگی از جمله نکات مهم برای هر راننده است. جانشین پلیس راهور فراجا در این باره توضیح می‌دهد.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۵ دی ۱۴۰۲ | ۲۰:۳۰

سردار «سید تیمور حسینی»، جانشین پلیس راهور فراجا، درباره نمرات منفی که درپی ارتکاب تخلفات حادثه‌ساز ترافیکی برای رانندگان درج می‌شود، گفت: «موضوع نمره منفی گواهینامه در ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی پیش‌بینی شده است. براساس این ماده، مأموران پلیس راهور در حدود وظایف و اختیارات تعیین‌شده بایستی نسبت به درج امتیاز منفی اقدام کنند. آن‌ها هم‌زمان با صدور قبض جریمه به‌صورت تسلیمی یا ثبت توسط دوربین، گزارش تخلفات حادثه‌ساز را با ذکر شماره و نوع گواهینامه راننده به اداره راهنمایی و رانندگی مربوطه ارسال می‌کنند. سپس در آنجا متناسب با نمرات منفی مندرج در آئین‌نامه با آنان برخورد می‌شود.»

اما کدام‌یک از تخلفات رانندگی نمره منفی دارد؟ رانندگی با سرعت بیش از ۵۰ کیلومتر از سرعت مجاز تعیین‌شده، سبقت غیرمجاز، حرکت مارپیچ، عبور از چراغ قرمز و مصرف مشروبات الکلی نمره منفی را به‌همراه دارند. این موارد توسط سردار سید تیمور حسینی جانشین پلیس راهور فراجا اعلام شده‌اند.

مجازات نمره منفی گواهینامه

با تجمیع نمرات منفی راننده، تبعات جدی در انتظار او خواهد بود. اگر مجموع این نمرات منفی در بار اول به ۳۰ نمره برسد، گواهینامه فرد متخلف به مدت سه ماه ضبط می‌شود. همچنین این فرد پس از ارسال پیامک باید با مراجعه به پلیس راهور، علاوه بر تحویل گواهینامه مبلغی را به‌عنوان جریمه پرداخت کند. بار دوم اگر مجموع نمره منفی به ۲۵ نمره برسد، گواهینامه به‌مدت شش ماه توقیف می‌شود. همچنین دوباره همان روند ارسال پیامک و تحویل گواهینامه و جریمه نقدی انجام خواهد شد.

نمره منفی گواهینامه

اما شرایط تجمیع نمرات منفی برای بار سوم متفاوت است. اگر راننده‌ای باز هم مرتکب تخلفات حادثه‌ساز شده و جمع نمرات منفی گواهینامه‌اش به ۲۰ برسد، گواهینامه او ضبط و دیگر به او پس داده نمی‌شود. همچنین گواهینامه پس از یکسال باطل می‌شود تا فرد متخلف بلافاصله نسبت به دریافت گواهینامه اقدام نکند. سپس متخلف باید مراحل عادی دریافت گواهینامه را طی کرده و دوباره برای دریافت آن در کلاس‌های آموزشگاه‌ها شرکت کرده و آزمون دهد.

برای پاک‌شدن نمرات منفی از گواهینامه، بایستی رانندگی قانون‌مند داشته باشید. اگر متخلف به مدت شش‌ماه از زمان ارتکاب آخرین تخلف منجر به نمره منفی مرتکب هیچ‌یک از تخلفات راهنمایی و رانندگی نشود، کلیه نمره‌های منفی ناشی از تخلفات ارتکابی گذشته پاک می‌شود. بنابراین تخلفات بعدی به‌عنوان تخلف اول او محسوب خواهد شد.

جانشین پلیس راهور فراجا در پایان افزود که میزان نمره منفی برای رانندگان ناوگان حمل‌ونقل عمومی متفاوت است. البته تمامی این موارد در سامانه پلیس راهور ثبت خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی