ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

محدودیت‌های استفاده از هوش مصنوعی در توافق بازیگران با استودیوهای هالیوود مشخص شد

هوش مصنوعی می‌تواند با ساخت یک نسخه دیجیتال جایگزین بازیگرها شود و حالا انجمن بازیگران سینما به موانع آن اشاره کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۰ آبان ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

انجمن بازیگران سینما (SAG-AFTRA) به‌تازگی با استودیوهایی مانند دیزنی و نتفلیکس به توافق رسید تا به اعتصاب تقریباً چهارماهه خود پایان دهد. علاوه بر افزایش 7 درصدی حداقل دستمزد و ایجاد یک صندوق جدید 40 میلیون دلاری در سال برای انتقال بخشی از درآمد نمایش‌های بزرگ و موفق به بازیگران، هوش مصنوعی بخش مهمی از خواسته‌های بازیگران بوده است و روز گذشته، 86 درصد از اعضای هیئت‌مدیره این انجمن به تصویب این توافق رأی مثبت دادند.

«دانکن کرابتری-ایرلند»، طرف مذاکره‌کننده SAG-AFTRA، در کنفرانس مطبوعاتی خود می‌گوید:

«این قرارداد به صنعت اجازه می‌دهد تا به جلو پیش برود و هوش مصنوعی را مسدود نمی‌کند. اما محافظت از اجراکنندگان و حقوق آن‌ها را تضمین می‌کند.»

استودیوهای فیلم‌سازی در سال‌های گذشته درحال آزمایش هوش مصنوعی بوده‌اند و می‌توانند با کمک این فناوری از نسخه شبیه‌سازی‌شده بازیگران در کارهای خود استفاده کنند. این امر به‌نوبه‌خود باعث کاهش هزینه‌های ساخت می‌شود و ازاین‌رو بسیاری از تولیدکنندگان خواستار افزایش نقش هو‌ش مصنوعی بوده‌اند، اما بازیگران با آن مخالف هستند.

محدودیت‌های انجمن بازیگران برای هوش مصنوعی

کرابتری-ایرلند می‌گوید اکنون با وجود این قرارداد، یک بازیگر برای استفاده از نسخه دیجیتالی خود همان مبلغی را دریافت خواهد کرد که با انجام همان «میزان کار» روی صحنه واقعی دریافت می‌کند.

علاوه‌بر‌این، با ترس از اینکه بازیگران ثانویه یا نقش‌های غیراصلی ممکن است اولین افرادی باشند که شغل خود را به‌دلیل هوش مصنوعی از دست می‌دهند، محدودیت‌های دیگری نیز اعمال شده است. کرابتری-ایرلند در این رابطه می‌گوید:

«با وجود این قرارداد از نسخه‌های دیجیتالی نمی‌توان برای فرار از تعهد و پرداخت کمتر به یک بازیگر ثانویه استفاده کرد.»

همچنین استودیوها باید برای هر بار استفاده از نسخه دیجیتالی بازیگران در فیلم یا سریال‌های خود، رضایت آن‌ها را دریافت کنند. بنابراین آن‌ها همیشه نمی‌توانند از این نسخه‌های شبیه‌سازی‌شده با هوش مصنوعی استفاده کنند و باید برای هر بار انجام این کار «توضیح معقولانه خاصی» داشته باشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • expert_developer
    expert_developer | ۲۱ آبان ۱۴۰۲

    اتفاقا با این کارشون باعث شدن جزو اولین حرفه‌هایی باشند که توسط هوش مصنوعی بطور کامل نابود خواهد شد. پول راه خودش رو پیدا می‌کنه. وقتی کمپانی‌ها ببینند با یک دهم هزینه میشه یک کاراکتر جدید با هر ظاهر و ویژگی‌ای رو با هوش مصنوعی ساخت دلیلی برای بکارگیری ظاهر بازیگران واقعی ندارند. آینده از آن سلبریتی های ساخته شده با هوش مصنوعی است.

مطالب پیشنهادی