ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی جامع
هوش مصنوعی

مدیرعامل انویدیا: هوش مصنوعی جامع تا 5 سال دیگر قابل دستیابی است

مدیرعامل انویدیا همچنین گفت که توهمات هوش مصنوعی به‌راحتی قابل‌حل هستند و فقط باید اطمینان داشته باشیم که برای ارائه پاسخ‌ها، به‌خوبی تحقیق شده باشد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۳:۳۰

هوش مصنوعی جامع (AGI) که اغلب از آن به‌عنوان «هوش مصنوعی کامل» یا «هوش مصنوعی در سطح انسان» یاد می‌شود، یک جهش قابل‌توجه در آینده این فناوری محسوب می‌شود. برخلاف هوش مصنوعی محدود که برای کارهای خاص مانند خلاصه‌کردن مقالات یا ساخت وب‌سایت طراحی شده است، AGI قادر خواهد بود طیف وسیعی از وظایف شناختی را در سطح انسان‌ها یا بهتر انجام دهد. این هفته در کنفرانس سالانه GTC انویدیا، «جنسن هوانگ»، مدیرعامل این شرکت درباره هوش مصنوعی جامع صحبت کرد و گفت انتظار دارد تا 5 سال آینده شاهد آن باشیم.

براساس گزارش تک‌کرانچ، هوانگ این‌گونه استدلال کرد که زمان دردسترس‌بودن یک AGI قابل قبول، به‌نحوه تعریف ما از این فناوری بستگی دارد. او توضیح داد:

«اگر ما از AGI به‌عنوان یک چیز بسیار خاص یاد کنیم، [مثلاً] مجموعه‌ای از آزمایش‌ها که یک برنامه نرم‌افزاری نیز به‌خوبی می‌تواند آن‌ها را انجام دهد - یا شاید 8 درصد بهتر از اکثر مردم - من معتقدم که در عرض 5 سال به آن خواهیم رسید.»

در این جلسه همچنین از هوانگ سؤال شد که در مورد توهم هوش مصنوعی - یعنی تمایل برخی از مدل‌های هوش مصنوعی به ساخت پاسخ‌هایی که منطقی به‌نظر می‌رسند اما در واقع براساس حقایق نیستند - چه کاری باید انجام داد. مدیرعامل انویدیا در پاسخ به این سوال گفت که توهمات هوش مصنوعی به‌راحتی قابل حل هستند و برای رسیدن به آن باید اطمینان داشته باشیم که در مسیر ارائه پاسخ توسط مدل، به‌خوبی تحقیق شده باشد.

هرچند درحال‌حاضر بسیاری از شرکت‌های فناوری مانند متا و OpenAI برای توسعه هوش مصنوعی جامع در تلاش هستند، نگرانی‌هایی نیز وجود دارد که در آن‌ها گفته‌شده وقتی AGI به سطح مشخصی از خودمختاری و توانایی برسد، ممکن است مهار یا کنترل آن غیرممکن شود و این امر می‌تواند تأثیرات غیرقابل‌پیش‌بینی به همراه داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی