ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی
هوش مصنوعی

هوش مصنوعی Claude 3.5 Sonnet معرفی شد؛ عملکردی هم‌تراز با GPT-4o

این مدل هوش مصنوعی می‌تواند متن بنویسد، داده‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل کند و کدنویسی کند

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱ تیر ۱۴۰۳ | ۱۳:۲۹

استارتاپ آنتروپیک (Anthropic) از هوش مصنوعی جدید Claude 3.5 Sonnet رونمایی کرد که می‌تواند متن بنویسد، داده‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل کند و کدنویسی کند.

Claude 3.5 Sonnet از 200 هزار توکن پشتیبانی می‌کند و از طریق وب‌سایت Claude و یک API در دسترس است. طبق ادعای آنتروپیک، هوش‌مصنوعی Claude 3.5 Sonnet در برخی بنچمارک‌ها مانند MMLU (دانش سطح لیسانس) GSM8K (ریاضی مقطع ابتدایی) و HumanEval (کد نویسی) با مدل‌های رقیب خود مانند GPT-4o و Gemini 1.5 Pro برابری دارد و در برخی زمینه‌ها نیز بهتر عمل می‌کند.

البته در زمینه مدل‌های هوش مصنوعی چندان نمی‌توان به عملکرد بنچمارک‌ها استناد کرد.

بهبود هوش مصنوعی Claude 3.5 Sonnet نسبت به مدل قبلی آنتروپیک

Claude 3.5 Sonnet همچنین از بهترین مدل قبلی این شرکت با نام Claude 3 Opus در بنچمارک‌های مربوط به استدلال، مهارت‌های ریاضی، دانش عمومی و کدنویسی بهتر عمل کرده است. نکته قابل‌توجه دیگر اینکه مدل معرفی‌شده یک هوش مصنوعی چندوجهی است، به این معنای که امکان دریافت تصویر را نیز دارد.

تاکنون برخی کارشناسان حوزه هوش مصنوعی از عملکرد Claude 3.5 S‌onnet در شبکه‌های اجتماعی تعریف کرده‌اند. «سایمون ویلسون» از جمله این کارشناس‌ها است که پس از آزمایش مدل آنتروپیک می‌گوید:

«این مدل واقعاً بسیار خوب است. فکر می‌کنم از نظر کلی این بهترین مدل جدید و چیزی شبیه به جهش از GPT-4 Turbo به GPT-4o با نصف قیمت و سرعت بیشتر نسبت به Opus است.»

هزینه API مدل جدید برای هر میلیون توکن ورودی 3 دلار و برای هر میلیون توکن خروجی 15 دلار است. برای مقایسه، مدل قبلی (Opus) به‌ازای هر میلیون توکن ورودی 15 دلار و برای هر میلیون توکن خروجی خود 75 دلار دریافت می‌کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی