ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

apple
هوش مصنوعی

اپل با هدف توسعه هوش مصنوعی در آیفون، استارتاپ فرانسوی Datakaleb را تصاحب کرد

استارتاپ فرانسوی Datakaleb به‌صورت گسترده درزمینه کاهش اندازه ماژول‌های زبانی بزرگ هوش مصنوعی فعالیت دارد.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۰:۰۰

اپل بی‌سر‌و‌صدا شرکت هوش مصنوعی Datakaleb مستقر در پاریس را خریداری کرد. استارتاپ فرانسوی Datakaleb به‌صورت گسترده درزمینه تجزیه‌وتحلیل تصاویر مبتنی بر هوش مصنوعی کار می‌کند و سعی دارد اندازه الگوریتم‌های این سیستم‌ها را کاهش دهد.

ابتدای سال 2024، اپل شرکت هوش مصنوعی کانادایی DarwinAI را نیز تصاحب کرد. حالا نشریه فرانسوی Challenges می‌گوید که اپل Datakaleb را در دسامبر 2023 (آذرماه 1402) خریداری کرده است.

اپل شرکت فرانسوی هوش مصنوعی Datakaleb را خریداری کرد

استارتاپ DarwinAI روی کوچک‌تر و کارآمدتر کردن شبکه‌های عصبی عمیق کار می‌کند. شرکت Datakaleb نیز هم‌اکنون روی فشرده‌سازی الگوریتم‌ها متمرکز شده است. هرچه الگوریتم‌ها کوچک‌تر باشند، انرژی کمتری مصرف می‌کنند. اپل بارها نشان داده است که روی مدل‌های زبانی بزرگی (LLM) کار می‌کند که به‌اندازه‌ای کوچک ساخته شده‌اند که به‌طور کامل روی دستگاه اجرا شوند.

یک منبع معتبر که از این معامله آگاه بوده است، به نشریه Challenges گفت: «با فشرده‌سازی، می‌توانید به‌جای پردازنده انویدیا با قیمت 10 هزار یورو (10650 دلار)، از تراشه STMicroelectronics با هزینه چند سِنتی استفاده کنید.»

استارتاپ Datakaleb، مستقر در Parc Monceau، در فاصله دو مایلی فروشگاه Apple Opera در پاریس، سابقه استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص چهره را نیز دارد. این شرکت در سال 2021 مسئولیت نظارت بر سالن همایش را در زمانی که همه شرکت‌کنندگان ماسک می‌زدند، بر عهده داشت. این استارتاپ حالا روی فشرده‌سازی الگوریتم‌های هوش مصنوعی کار می‌کند.

این شرکت حدود 12 کارمند متخصص دارد که در بین آن‌ها از دانشجویان سابق دانشگاه سوربن، Centrale و Polytechnique حضور دارند.

درآمد سالانه این استارتاپ یک میلیون یورو گزارش شده است که گمانه‌زنی می‌شود اپل احتمالاً چندین میلیون یورو برای خرید آن هزینه کرده باشد. یکی از بنیان‌گذاران Datakaleb در سال 2020 این شرکت را ترک کرد و اکنون انتظار می‌رود بقیه اعضای اولیه مؤسس نیز آن را ترک کنند. اپل ظاهراً به خرید شرکت‌ها ادامه می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی