ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اپل و متا
هوش مصنوعی

اپل و متا ظاهراً برای همکاری در زمینه هوش مصنوعی با هم مذاکره کرده‌اند

اپل و متا ظاهراً درباره ادغام مدل‌های هوش مصنوعی بیشتر در Apple Intelligence با یکدیگر صحبت کرده‌اند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۴ تیر ۱۴۰۳ | ۱۰:۰۰

اپل و متا دو رقیب دیرینه‌اند که اغلب رابطه دوستانه‌ای ندارند؛ رابطه آن‌ها در سال‌های اخیر بدتر نیز شده است. بااین‌حال، به نظر می‌رسد این دو غول فناوری برای ادغام مدل‌های هوش مصنوعی در Apple Intelligence با یکدیگر همکاری کنند.

براساس گزارش وال‌استریت ژورنال، اپل و متا درباره ادغام مدل‌های هوش مصنوعی بیشتر در Apple Intelligence با یکدیگر صحبت کرده‌اند. این ادغام احتمالاً مشابه قراردادی است که اپل با OpenAI منعقد کرده که درحال‌حاضر تنها شریک شخص ثالث Apple Intelligence محسوب می‌شود.

درحالی‌که مدل‌های روی دستگاه و ابری خود اپل بیشتر قابلیت‌های اپل اینتلیجنس را پردازش می‌کنند، این شرکت می‌خواهد مدل‌های هوش مصنوعی شخص ثالث را نیز در اختیار کاربران قرار بدهد تا دامنه دسترسی آن‌ها به این فناوری بیشتر باشد.

اپل گفته است به دنبال ارائه طیف وسیعی از مدل‌هاست؛ بنابراین ChatGPT درنهایت تنها مدل نخواهد بود. طبق گزارش وال استریت ژورنال، به نظر می‌رسد اپل با آنتروپیک، گوگل و Perplexity نیز درحال مذاکره بوده است.

همکاری احتمالی اپل و متا در زمینه هوش مصنوعی

اپل و متا بارها بر سر مسائل حریم خصوصی، خط‌‌‌‌‌ مشی فروشگاه اپلیکیشن‌ها و موارد دیگر اختلاف داشته‌اند. مدیرعامل‌های این دو شرکت، «تیم کوک» و «مارک زاکربرگ»، طی این سال‌ها در مصاحبه‌های خود چندان موضع دوستانه‌ای در مقابل رقیب نگرفته‌اند. اما حالا ظاهراً این دو شرکت در زمینه هوش مصنوعی با یکدیگر همکاری کنند.

اپل قصد دارد از مدل‌های هوش مصنوعی شخص ثالث شرکت‌های بزرگ استفاده کند تا کاربران درصورت تمایل به داده‌ها و دانش عظیم این مدل‌ها دسترسی داشته باشند؛ برای مثال، در iOS 18 و Apple Intelligence، اگر از سیری بخواهید «وعده غذایی آفریقایی خوشمزه‌ای پیشنهاد بدهد.»، سیری از کاربر می‌پرسد می‌خواهد این درخواست را به ChatGPT ارسال کند یا خیر. به‌طورکلی برخی درخواست‌های شما، مخصوصاً سؤال‌های تخصصی، به مدل‌های قدرتمندی نیاز خواهند داشت و اینجاست که هوش‌ مصنوعی‌های شخص ثالث نیاز شما را برطرف می‌کنند.

Apple Intelligence تا اواخر 2024 در آپدیت‌های iOS 18 ،iPadOS 18 و macOS Sequoia در دسترس خواهد بود. البته ابتدا فقط زبان انگلیسی را پشتیبانی خواهد کرد و به‌مرور زبان‌های دیگر نیز اضافه خواهند شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی