ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی

آیا انتشار اولیه اپ دسکتاپ ChatGPT برای مک اواس به ضرر مایکروسافت است؟

شرکت OpenAI در رویداد بهار خود اعلام کرد که اپ دسکتاپ چت‌بات محبوب ChatGPT را ابتدا برای سیستم‌عامل مک اواس منتشر خواهد کرد.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۸:۴۸

شرکت OpenAI شب گذشته در رویداد بهار خود، از اپ دسکتاپ ChatGPT رونمایی کرد. نکته قابل‌توجه این است که OpenAI با وجود اینکه شراکت نزدیکی با مایکروسافت دارد، تصمیم گرفته که این اپ را ابتدا برای سیستم‌عامل مک اواس منتشر کند. اما آیا چنین رویکردی به ضرر مایکروسافت است و به‌نوعی OpenAI‌ به شریک اصلی‌اش پشت پا زده است؟

همان‌طور که شاید بدانید، مایکروسافت سرمایه‌گذار اصلی OpenAI محسوب می‌شود و تابه‌امروز بیش از ۱۰ میلیارد دلار در شرکت سازنده ChatGPT سرمایه‌گذاری کرده است. به واسطه همین همکاری، مایکروسافت از مدل‌های هوش مصنوعی OpenAI در چندین محصول کلیدی خود استفاده کرده و البته چت‌بات اختصاصی خود، یعنی کوپایلوت را هم توسعه داده است.

انتشار اپ دسکتاپ ChatGPT برای مک اواس به ضرر مایکروسافت نیست

مایکروسافت هم‌اکنون چت‌بات کوپایلوت را به‌صورت رایگان در اختیار کاربران ویندوز قرار می‌دهد و البته کاربران سیستم‌عامل‌های دیگر ازجمله مک اواس می‌توانند از طریق مرورگر اج یا اپلیکیشن اختصاصی کوپایلوت، از آن به‌طور رایگان استفاده کنند. نکته جالب اینجاست که مایکروسافت از GPT-4 توربو استفاده می‌کند؛ مدلی برای استفاده از آن در ChatGPT، باید اشتراک پلاس را با پرداخت هزینه ماهیانه ۲۰ دلار پرداخت کنید.

با توجه به رویکردی که مایکروسافت دارد، عرضه اپلیکیشن ChatGPT‌ برای ویندوز می‌تواند به‌نوعی یک رقابت داخلی یا درون‌سازمانی تلقی شود، چرا که ردموندی‌ها به‌واسطه همان کوپایلوت که از مدل زبانی پیشرفته OpenAI استفاده می‌کند، می‌توانند تعداد کاربران ویندوز را افزایش دهند و البته به‌خاطر ارائه رایگان کوپایلوت، خرید اشتراک پلاس ChatGPT چندان منطقی به‌نظر نمی‌رسد.

کوپایلوت در شرکت‌ها

اما این رویکرد برای سیستم‌عامل مک اواس متفاوت است. درحالی‌که کاربران مک اواس می‌توانند از طریق مرورگر اج به کوپایلوت دسترسی پیدا کنند، اکثر کاربران سیستم‌‌عامل اپل مرورگر سافاری را انتخاب می‌کنند. بنابراین برای دسترسی به قابلیت‌های پیشرفته ChatGPT، مجبور به خرید اشتراک پلاس خواهند بود. با توجه به این موضوع، انتشار اپ ChatGPT برای مک اواس منطقی به نظر می‌رسد؛ چرا که فروش هر اشتراک پلاس، از نظر مالی به نفع مایکروسافت خواهد بود.

درحالت کلی می‌توان گفت اینکه OpenAI تصمیم گرفته اپ ChatGPT را ابتدا برای مک اواس و نه ویندوز منتشر کند، نه‌تنها به ضرر مایکروسافت نخواهد بود، بلکه اقدامی منطقی محسوب می‌شود. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که OpenAI گفته است که در ادامه سال جاری میلادی، اپ دسکتاپ چت‌بات خود را برای سیستم‌عامل مایکروسافت هم منتشر می‌کند. علاوه‌براین، انتظار داریم به‌زودی GPT-4o به کوپایلوت اضافه شود تا کاربران مایکروسافت به‌صورت رایگان قادر به استفاده از قوی‌ترین هوش مصنوعی OpenAI‌ باشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی