ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل دیپ‌مایند
هوش مصنوعی

مدل هوش مصنوعی بعدی دیپ‌مایند رقیب سرسختی برای ChatGPT خواهد بود

دیپ‌مایند گوگل درحال کار روی مدل زبانی بزرگ جدیدی به نام «جمینی» است که هم‌رده با ChatGPT یا حتی بهتر از آن خواهد بود.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۶ تیر ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

چت‌بات ChatGPT شاید توانسته باشد توجه عموم مردم دنیا را به خود جلب کند، اما آزمایشگاه دیپ‌مایند گوگل مدعی است که مدل زبانی بزرگ بعدی آن‌ها قابلیت رقابت با مدل شرکت OpenAI را خواهد داشت یا حتی می‌تواند از رقیب پیشی بگیرد.

به‌ گزارش وب‌سایت وایرد، دیپ‌مایند مشغول استفاده از تکنیک‌های AlphaGo است تا چت‌بات جدیدی موسوم به «جمینی» (Gemini) برای رقابت با ChatGPT بسازد. AlphaGo همان هوش مصنوعی قدرتمندی بود که برای اولین‌بار توانست یک بازیکن حرفه‌ای بازی Go را شکست دهد.

اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، جمینی قادر به برنامه‌ریزی، حل مسائل و تحلیل متون خواهد بود. «دمیس هاسابیس»، مدیرعامل دیپ‌مایند می‌گوید: «در یک سطح بالا می‌توانید جمینی را به‌عنوان ترکیبی از توانمندی‌های سیستمی شبیه به AlphaGo و قابلیت‌های شگفت‌انگیز مدل‌های زبانی بزرگ در نظر بگیرید. ما همچنین نوآوری‌های جدیدی را هم در نظر گرفته‌ایم که بسیار جذاب خواهند بود.»

جمینی دیپ‌مایند با روش یادگیری تقویتی بسیار قدرتمند خواهد بود

خبرنگار وایرد حدس می‌زند که جمینی نوآوری‌هایی درزمینه یادگیری تقویتی داشته باشد تا بتواند کارهایی را انجام دهد که مدل‌های زبانی امروزی قادر به انجام آن‌ها نیستند. یادگیری تقویتی شامل سیستمی است که بابت انجام رفتارهای مطلوب به هوش مصنوعی پاداش می‌دهد و بابت رفتارهای نامطلوب سیستم را مجازات می‌کند.

دیپ‌مایند با AlphaGo درزمینه یادگیری تقویتی تجربیات خوبی کسب کرده است و بدون‌شک می‌تواند در حوزه هوش مصنوعی مولد هم استفاده‌های زیادی از این تکنیک داشته باشد.

جمینی اولین مدل زبانی دیپ‌مایند نیست. این شرکت پارسال چت‌باتی به‌ نام «اسپارو» (Sparrow) را معرفی کرد که تدابیر امنیتی مختلفی در آن پیاده‌سازی شده بود تا به سؤالات کاربران پاسخ‌های نامناسب ندهد. ولی جمینی جاه‌طلبانه‌ترین پروژه آن‌ها در این زمینه محسوب می‌شود و می‌تواند حرفی برای زدن در مقابل ChatGPT داشته باشد.

با توجه به پتانسیل‌های زیاد بازار هوش مصنوعی مولد، شرکت‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند تا سهم بیشتری از این بازار داشته باشند. گفته می‌شود که ارزش این بازار احتمالاً تا سال 2030 به حدود 110 میلیارد دلار خواهد رسید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • sackboy
    sackboy | ۶ تیر ۱۴۰۲

    پس بارد چی؟! چرا همش چیزای جدید می‌دن؟! این کار باعث میشه محصولات خیلی آزمایشی به نظر بیان! امیدوارم رو یکی تمرکز کنن و جدی تر ادامه بدن.

مطالب پیشنهادی