ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

امو
هوش مصنوعی

این ربات قبل از لبخندزدن شما، آن را تشخیص می‌دهد [تماشا کنید]

امو حدود 840 میلی‌ثانیه قبل از وقوع یک لبخند انسان، آن را پیش‌بینی می‌کند.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۹ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۳:۵۹

رباتی به نام «امو» (Emo) از احساسات و هیجانات انسان قبل از اینکه توسط صورت ابراز شوند، باخبر می‌شود و هم‌زمان با انسان ابراز احساسات می‌کند. این موضوع می‌تواند گام بزرگی در جهت توسعه ربات‌هایی با مهارت‌های ارتباطی پیشرفته‌تر باشد.

به گزارش New Atlas، پیشرفت‌ها در مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) مانند ChatGPT توسعه ربات‌هایی را ممکن کرده است که در ارتباطات کلامی بسیار خوب هستند. بااین‌حال، بسیاری از این ربات‌ها هنوز در ارتباط غیرکلامی چالش‌هایی دارند؛ به‌ویژه در پیش‌بینی و پاسخ مناسب به حالات چهره و احساسات انسان.

محققان آزمایشگاه ماشین‌های خلاق دانشگاه کلمبیا، با آموزش سر ربات‌ انسان‌نمای آبی سیلیکونی خود به نام امو، به حل این چالش پرداخته‌اند. جالب آنکه این ربات لبخند افراد را پیش‌بینی می‌کند و به همان شکل پاسخ می‌دهد.

طراحی رباتی که به نشانه‌های غیرکلامی پاسخ می‌دهد شامل دو چالش است. اولین مورد ایجاد یک چهره رسا است که شامل سخت‌افزار پیچیده و مکانیزم‌های فعال‌سازی می‌شود. دوم اینکه به ربات آموزش داده شود که چه عباراتی را به‌موقع بگوید تا طبیعی و واقعی به‌نظر برسد.

امو چگونه چنین خصوصیتی دارد؟

امو

امو ممکن است «فقط یک سر» به‌نظر آید، اما شامل 26 محرک است که ایجاد طیف وسیعی از حالات چهره را با جزئیات مختلف امکان‌پذیر می‌کند. دوربین‌های با وضوح بالا در هر دو مردمک، ایمو را قادر می‌سازد تا تماس چشمی را برای ارتباط غیرکلامی لازم برقرار کند. برای آموزش اینکه ایمو چگونه حالات صورت را بسازد، محققان آن را در مقابل دوربین قرار دادند و به آن اجازه دادند حرکات تصادفی انجام دهد؛ شبیه به تمرین عبارات مختلف درحالی‌که در آینه نگاه می‌کنیم. پس از چند ساعت، امو آموخت که چه دستوراتی مربوط به حالات صورت را اجرا کند.

سپس به امو ویدیوهایی از حالات چهره انسان برای تجزیه‌وتحلیل فریم به فریم نشان داده شد. چند ساعت آموزش بیشتر تضمین کرد که این ربات می‌تواند حالات چهره افراد را با مشاهده تغییرات کوچک پیش‌بینی کند. امو حدود 840 میلی‌ثانیه قبل از وقوع یک لبخند انسان را پیش‌بینی می‌کند و به‌طور هم‌زمان با یک لبخند پاسخ داد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی