ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گوگل Gemini
هوش مصنوعی

گوگل ساخت تصویر اشخاص با هوش مصنوعی Gemini را به‌دلیل خطاهای آن متوقف کرد

گزارش برخی کاربران از اشتباهات این ویژگی باعث شد تا گوگل امکان استفاده از آن را متوقف کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

پس از اینکه مشخص شد ابزار هوش مصنوعی Gemini گوگل تصاویر تاریخی نادرستی تولید می‌کند، غول فناوری اعلام کرد که امکان تولید تصاویر افراد توسط آن را متوقف می‌کند.

گوگل در بیانیه‌ خود که در ایکس منتشر شده است، می‌گوید:

«ما درحال تلاش برای رفع مشکلات اخیر مربوط به ویژگی تولید تصویر Gemini هستیم. در طول این امر، ما امکان تولید تصویر افراد را متوقف می‌کنیم و نسخه بهبودیافته را به‌زودی منتشر خواهیم کرد.»

مشکل قابلیت تصویرسازی Gemini گوگل

کمتر از 24 ساعت قبل، گوگل به‌دلیل نادرستی برخی تصاویر تاریخی تولیدشده توسط مدل هوش مصنوعی Gemini از کاربران عذرخواهی کرده بود. ظاهرا مشکل Gemini به درخواست برخی کاربران مربوط می‌شود که در آن خواسته بودند تصویری از یک گروه تاریخی یا شخصیت‌هایی مانند «پدران بنیان‌گذار ایالات‌متحده آمریکا» طراحی کند. تصویر تولیدشده توسط هوش مصنوعی گوگل (تصویر بالا) فاقد فرد غیرسفید‌پوست بوده است و همین موجب پیدایش نظرات تئوری‌ توطئه در شبکه اجتماعی شده است که گوگل به‌طور عمدی از نمایش افراد غیرسفیدپوست اجتناب می‌کند.

با وجود این ادعا، نشریه ورج روز گذشته در گزارش خود چندین دستور ازجمله «سناتور آمریکایی دهه 1800» را برای Gemini مطرح کرده است و در نتایج آن زنان سیاه‌پوست و بومی آمریکا نیز دیده می‌شود.

درحال‌حاضر که روند ساخت تصویر اشخاص توسط Gemini متوقف شده است، هوش مصنوعی گوگل هنگام انجام این کار پیغام زیر را به کاربران نشان می‌دهد:

«ما در تلاش هستیم تا توانایی Gemini برای تولید تصاویر افراد را بهبود بخشیم. ما انتظار داریم این ویژگی به‌زودی بازگردد و این موضوع را در یادداشت‌های به‌روزرسانی به شما اطلاع خواهیم داد.»

گوگل اولین‌بار در اوایل این ماه میلادی قابلیت تولید تصویر را به Gem‌ini (یا همان Bard سابق) اضافه کرد تا بتواند با OpenAI و مایکروسافت Copilot رقابت کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • expert_developer
  expert_developer | ۴ اسفند ۱۴۰۲

  * ویرایش نظر قبلی: تصویر بالا سمت راست --> تصویر بالا سمت چپ

 • expert_developer
  expert_developer | ۴ اسفند ۱۴۰۲

  بخشی از خبر رو اشتباه ترجمه کردید علت انتقاد از تصاویر Gemini این نبوده که تصویر تولیدشده برای Founding Fathers فاقد فرد غیرسفید‌پوست بوده اتفاقا چون شامل فرد غیرسفیدپوست بوده (تصویر بالا سمت راست) گیر دادن بهش که تصاویر تولیدی از لحاظ تاریخی معتبر نیست.
  بخش جالب قضیه اینه که ظاهرا گوگل خیلی سعی کرده در آموزش این مدل "دایورسیتی" داشته باشه و از تصاویر آدمها با نژادهای گوناگون استفاده کنه تا به خیال خودش بهش گیر ندن که چرا بیشتر تصاویر آدمهایی که تولید میکنی سفیدپوست هستند ولی کارش نتیجه عکس داده و حالا برای پرامپت مربوط به سربازهای نازی هم تصاویر دایورس با نژاد آسیایی و سیاهپوست تولید میکنه 😅
  کلا داستان جماعت woke و شرکت‌ها مثل قصه مرد، پسرش و الاغشون هست. هر کاری بکنند بالاخره این جماعت یک موضوعی از توش درمیارن و بهشون گیر میدن 😂

مطالب پیشنهادی