ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هند
هوش مصنوعی

هند برای پیش‌بینی بحران‌های آب‌وهوایی از هوش مصنوعی کمک خواهد گرفت

با توجه به گسترش سیل و خشکسالی در هند، این کشور قصد دارد از هوش مصنوعی برای پیش‌بینی دقیق‌تر آب‌وهوا استفاده کند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۳ دی ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

با گسترش باران‌های شدید، سیل و خشکسالی در سراسر هند، این کشور درحال آزمایش مدل‌های هوش مصنوعی برای بهبود پیش‌بینی آب‌وهواست. گرمایش زمین در سال‌های اخیر باعث وخیم‌ترشدن وضعیت آب‌وهوا در هند شده؛ رویدادهای شدید آب‌وهوایی در سال 2023 نزدیک به 3000 نفر را در این کشور به کام مرگ کشانده است.

براساس گزارش رویترز، اداره هواشناسی هند (IMD) با کمک مدل‌های ریاضی و ابررایانه‌ها قصد دارد به‌طور دقیق‌تر آب‌وهوا را پیش‌بینی کند. استفاده از هوش مصنوعی که مشاهدات گسترده‌تری نسبت به دیگر سیستم‌های مرسوم دارد، می‌تواند به تولید داده‌های با کیفیت بالاتر و هزینه کمتر برای پیش‌بینی بهتر کمک کند. پیش‌بینی دقیق آب‌وهوا به‌ویژه در هند، کشوری با 1.4 میلیارد جمعیت و دومین تولیدکننده بزرگ برنج، گندم و شکر در جهان بسیار مهم است.

هوش مصنوعی و پیش‌بینی آب‌وهوا در هند

سازمان هواشناسی هند از هوش مصنوعی برای هشدارهای عمومی در مورد امواج گرما و بیماری‌هایی مانند مالاریا استفاده کرده است. حالا این سازمان قصد دارد رصدخانه‌های اقلیمی را افزایش دهد و وضعیت آب‌وهوا را حتی در روستاها رصد کند. دولت هند اعلام کرد که در مدل‌های سنتی پیش‌بینی‌های آب‌وهوا، هوش مصنوعی را به‌کار خواهد برد.

یکی از محققان این فناوری گفته است که یک مدل هوش مصنوعی نیازی به هزینه بالایی ندارد و حتی می‌توان آن را با یک کامپیوتر رومیزی با کیفیت خوب اجرا کرد. البته کارشناسان می‌گویند برای استفاده حداکثری از هوش مصنوعی به داده‌های بهتری نیاز است.

مؤسسه هواشناسی استوایی هند می‌گوید بدون داشتن داده‌هایی با وضوح بالا در محیط و زمان‌های مختلف، هیچ مدل هوش مصنوعی نمی‌تواند پیش‌بینی‌های دقیقی ارائه دهد.

تاکنون آژانس‌های هواشناسی مختلفی در سراسر جهان روی هوش مصنوعی تمرکز کرده‌اند که می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد و سرعت انجام کارها را بالا ببرد. اداره هواشناسی بریتانیا می‌گوید با این فناوری می‌تواند پیش‌بینی آب‌وهوا را متحول کرد. گوگل نیز اخیراً با هوش مصنوعی دیپ‌مایند توانست پیش‌بینی بسیار دقیقی از وضعیت آب‌وهوا ارائه دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی