ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی متا
هوش مصنوعی

اتحادیه اروپا از متا به‌‌اتهام آموزش مدل‌های هوش مصنوعی با داده‌های کاربران شکایت کرد

متا اخیراً به‌طور رسمی اعلام کرده بود که برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود از داده‌های کاربران اینستاگرام و فیسبوک استفاده می‌کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۵:۰۰

متا به‌دلیل استفاده بدون رضایت از داده‌های شخصی کاربران خود برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی، با شکایتی در اتحادیه اروپا مواجه شد. براساس شکایت صادرشده، متا ممکن است قوانین حریم خصوصی اتحادیه اروپا را نقض کرده باشد و در صورت اثبات آن، می‌تواند با جریمه مواجه شود.

طبق گزارش رویترز، گروه حقوقی NOYB از سازمان‌های ملی ناظر بر حریم خصوصی خواسته است تا فوراً برای توقف استفاده از داده‌های شخصی برای آموزش هوش‌مصنوعی متا اقدام کند. این گروه در بیانیه خود می‌گوید که تغییرات جدید مربوط به سیاست‌های حفظ حریم خصوصی متا که از 26 ژوئن به اجرا درآمده، به غول فناوری اجازه می‌دهد تا چندین سال از پست‌های شخصی، تصاویر خصوصی و داده‌های کاربران خود برای آموزش هوش مصنوعی استفاده کند.

بیانیه NOYB و انتقاد از هوش مصنوعی متا

«ماکس شرمز» موسس NOYB در بیانیه آن می‌گوید که دادگاه عالی اروپا قبلاً در سال 2021 در مورد این موضوع تصمیم گرفته است. او می‌گوید:

«دیوان دادگستری اروپا (CJEU) قبلاً به صراحت اعلام کرده است که متا برای تبلیغات، هیچ «منافع قانونی» برای نادیده‌گرفتن حق کاربران برای حفاظت از داده‌های خود ندارد. با این حال، این شرکت تلاش می‌کند که از همان استدلال‌های گذشته برای آموزش فناوری هوش مصنوعی استفاده کند. به نظر می‌رسد که متا بار دیگر آشکارا از قوانین دیوان دادگستری اروپا چشم‌پوشی می‌کند.»

NOYB تاکنون چندین شکایت علیه متا و سایر غول‌های فناوری به‌دلیل نقض مقررات عمومی حفاظت از داده‌های اتحادیه اروپا (GDPR) ارائه کرده است که می‌تواند جریمه‌ای به‌اندازه 4 درصد از کل گردش مالی جهانی یک شرکت را به همراه داشته باشد. این گروه از مقامات مربوط به حفاظت داده‌های اتریش، بلژیک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، ایرلند، هلند، نروژ، لهستان و اسپانیا خواسته است تا یک روند فوری برای حل این مشکل راه‌اندازی کنند.

این گزارش در حالی منتشر شده است که متا اخیراً به‌طور رسمی اعلام کرده بود که برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود از داده‌های کاربران اینستاگرام و فیسبوک استفاده می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی