ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ضرر مایکروسافت در گیت هاب
هوش مصنوعی

مایکروسافت ظاهراً برای هر کاربر گیت‌هاب کوپایلت تا 80 دلار ضرر می‌دهد

GitHub Copilot حدود 1.5 میلیون کاربر دارد و ضرر 20 تا 80 دلاری به‌ازای هر کاربر در ماه عدد قابل‌توجه‌ای است.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۸ مهر ۱۴۰۲ | ۱۷:۳۰

گیت‌هاب کوپایلت (GitHub Copilot) یک ابزار برنامه‌نویسی مجهز به هوش مصنوعی است که به برنامه‌نویسان در تکمیل خودکار فرایند کدنویسی کمک می‌کند. این ابزار جدید حاصل تلاش مشترک بین مایکروسافت، گیت‌هاب و OpenAI است. حالا گزارشی می‌گوید GitHub به‌طور میانگین ماهانه 20 دلار به‌ازای هر کاربر ضرر می‌دهد. این ضرر برای بعضی کاربران به 80 دلار در ماه هم می‌رسد.

دو طرح اشتراک برای GitHub Copilot وجود دارد:

  • طرح شخصی با قیمت 10 دلار در ماه
  • طرح تجاری با قیمت 19 دلار در ماه

با وجود این طرح‌ها، گزارش جدید وال استریت ژورنال نشان می‌دهد که شرکت گیتهاب دچار ضرر مالی شده و در اوایل سال جاری میلادی، به‌طور میانگین هر ماه بیش از 20 دلار به ازای هر کاربر ضرر داده است. ضرر برخی از کاربران برای گیت‌هاب حتی 80 دلار در ماه هم بوده است. این ابزار هوش مصنوعی 1.5 میلیون کاربر دارد و چنین ضرری به‌ازای هر کاربر در ماه، عدد قابل‌توجه‌ای است.

مایکروسافت به‌دنبال جبران ضرر است

مایکروسافت قصد دارد در 1 نوامبر سرویس Microsoft 365 Copilot را با قیمت ماهانه 30 دلار برای کاربران سازمانی عرضه کند. این تعرفه انتقادهای بسیاری را در پی داشته و مشتریان معتقدند چنین قیمتی برای یک سرویس جدید و آزمایش‌نشده‌ بالاست. به‌نظر می‌رسد مایکروسافت به‌منظور کاهش ضررهای GitHub Copilot، این استراتژی قیمت‌گذاری را در پیش گرفته است.

به‌نظر می‌رسد مایکروسافت به‌دنبال راه‌های ارزان‌تری برای اجرای خدمات هوش مصنوعی خود است. یکی از این راه‌ها ممکن است این باشد که به‌جای خرید تراشه از انویدیا، خودش پردازشگر گرافیکی هوش مصنوعی بسازد. گزارشی اخیراً ادعا کرده است که تراشه هوش مصنوعی مایکروسافت به‌طور رسمی در کنفرانس Ignite در 14 نوامبر (23 آبان‌ماه) معرفی می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی