ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی orca مایکروسافت
هوش مصنوعی

مدل هوش مصنوعی Orca-Math مایکروسافت معرفی شد؛ قدرتمند در حل مسائل ریاضی

مدل هوش مصنوعی Orca-Math در حل مسائل ریاضی از مدل‌های بزرگی مانند جمینای پرو و GPT-3.5 بهتر عمل می‌کند.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

مایکروسافت مدل هوش مصنوعی Orca-Math را معرفی کرد؛ این هوش مصنوعی یک مدل زبانی کوچک (SLM) است اما از مدل‌های بسیار بزرگ‌تری مانند جمینای پرو گوگل و GPT-3.5 در حل مسائل ریاضی بهتر عمل می‌کند. البته این مدل کاملاً توسط مایکروسافت ایجاد نشده، درواقع Orca-Math برپایه مدل 7 میلیارد پارامتری شرکت Mistral ساخته شده است. پیش‌ازاین مایکروسافت از همکاری چندساله با این شرکت فرانسوی خبر داده بود.

براساس اعلام رسمی بلاگ مایکروسافت ریسرچ، Orca-Math در بنچمارک GSM8k pass@1 که مخصوص بررسی میزان توانایی در حل مسائل ریاضی است، امتیاز 86.81 درصد را کسب کرد. این رقم از امتیاز مدل‌های بزرگی مانند جمینای پرو، LLAMA-2-70 متا، GPT-3.5 و حتی از مدل‌های تخصصی ریاضی مانند MetaMath-70B و WizardMa8th-70B بیشتر است. قابل‌ذکر است که مدل پایه Mistral-7B نیز در بنچمارک GSM8k امتیاز 37.83 درصد را به‌دست آورد.

مقایسه بنچمارک Orca-Math با دیگر مدل‌های هوش مصنوعی

مدل هوش مصنوعی Orca-Math مایکروسافت

مدل Orca-Math با مجموعه داده‌ای متشکل از 200 هزار مسئله ریاضی آموزش دیده است؛ هرچند این میزان کوچک‌تر از سایر مجموعه داده‌های ریاضی است، اما این میزان داده امکان آموزش سریع‌تر و مقرون‌به‌صرفه را فراهم می‌کند. همچنین Orca-Math تحت یک فرایند یادگیری تکراری قرار داشته، بدین صورت که حل مسائل تکراری را تمرین می‌کرد و به‌طور مداوم براساس بازخورد سیگنال‌های ناظر، خود را بهبود می‌داد.

به‌نظر می‌رسد استارتاپ انتروپیک نیز از همین مجموعه داده برای آموزش مدل هوش مصنوعی Claude 3 Opus استفاده کرده است. مدل هوش مصنوعی قدرتمند انتروپیک که به‌تازگی معرفی شده، رقیبی جدی برای جمینای و ChatGPT محسوب می‌شود.

مایکروسافت مدل زبانی اصلی Orca با 13 میلیارد پارامتر را در ژوئن 2023 (خردادماه) معرفی کرد که از GPT-4 به‌عنوان معلم هوش مصنوعی خود استفاده می‌کرد. Orca 2 نیز در نسخه‌های 13 و 7 میلیارد پارامتری در نوامبر 2023 (آبان‌ماه) معرفی شد که هر دو برپایه مدل متن‌باز متا یعنی Llama 2 LLM بودند. حالا عضو جدید خانواده Orca، با 7 میلیارد پارامتر، مخصوص حل مسائل ریاضی است و می‌تواند در این زمینه کاربردهای مختلفی داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی