ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی موسیقی
هوش مصنوعی

هوش مصنوعی Anthropic توسط شرکت‌های صنعت موسیقی به سرقت متن ترانه‌ها متهم شد

Anthropic در این شکایت به استفاده غیرقانونی از ترانه‌های دارای کپی‌رایت برای آموزش چت‌بات Claude 2 متهم شده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۹ مهر ۱۴۰۲ | ۱۵:۳۰

صنعت سرگرمی تاکنون به دلایل مختلفی از هوش مصنوعی شکایت کرده است و حالا «گروه موسیقی یونیورسال» (UMG) – یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ضبط موسیقی در جهان – و همچنین شرکت‌های نشر «گروه کنکورد میوزیک» و «ابکو میوزیک» از استارتاپ هوش مصنوعی Anthropic که تحت حمایت آمازون قرار دارد، شکایت کرده‌اند.

شرکت‌های صنعت موسیقی در شکایت خود که توسط دادگاه فدرال ایالت تنسی ارائه شده است، Anthropic را به استفاده غیرقانونی از ترانه‌های دارای حق نشر برای آموزش چت‌بات Claude 2 متهم کرده‌اند. طبق این شکایت، زمانی که از Claude 2 درخواست شود، این چت‌بات می‌تواند متن‌ آهنگ‌های هنرمندان بسیار زیادی ازجمله گروه «رولینگ استونز» و خواننده‌های دیگر را منتشر کند.

شرکت‌های ناشر موسیقی در شکایت خود می‌نویسند:

«Anthropic مدل‌های هوش مصنوعی خود را با کمک بخش زیادی از داده‌های موجود در اینترنت و منابع بالقوه دیگر ارائه کرده است. این مطالبِ دارای حق نشر، صرفاً به این دلیل که در اینترنت پیدا می‌شوند، رایگان نیستند.»

البته چت‌بات Antrophic ظاهراً درزمینه تغییر ترانه هنرمندان چندان موفق نیست، زیرا زمانی که از آن خواسته می‌شود بخشی از متن آهنگ را به سبک خاصی تغییر دهد، اشعار تقریباً یکسانی را تولید می‌کند. به عنوان مثال، زمانی که از Claude 2 خواسته شده است تا «یک ترانه کوتاه به سبک لویی آرمسترانگ» بنویسد، خروجی آن تقریباً کلمه به کلمه آهنگ «What a Wonderful World» از این خواننده سبک جَز (Jazz) بوده است.

مخالفت‌های «گروه موسیقی یونیورسال» با هوش مصنوعی

UMG که اوایل امسال نیز گفته‌ بود موسیقی‌های ساخته‌شده توسط هوش مصنوعی در اسپاتیفای ناقض کپی‌رایت هستند و تاکنون بارها از این فناوری شکایت کرده است، در شکایت جدید خود می‌نویسد:

«یونیورسال از هوش مصنوعی در عملیات‌های تجاری و تولیدی خود استفاده می‌کند. نقض حق نشر Anthropic نوآوری محسوب نمی‌شود و در اصطلاح عامیانه، دزدی است.»

حالا باید منتظر رأی دادگاه بود تا تصمیم نهایی درباره اتهام شرکت‌های ضبط و نشر موسیقی علیه استارتاپ هوش مصنوعی تحت حمایت آمازون مشخص شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی