ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ChatGPT
هوش مصنوعی

نیویورک تایمز می‌خواهد از OpenAI به‌دلیل استفاده بدون مجوز از داده‌هایش شکایت کند

نگرانی نیویورک تایمز از مدل‌های هوش مصنوعی به قابلیت آن‌ها در خلاصه‌سازی مطالب مربوط است که این امر باعث کاهش بازدید از وب‌سایت آن‌ها می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۰

با پیشرفت روزافزون مدل‌های هوش مصنوعی، شرکت‌های سراسر جهان ازجمله رسانه‌های خبری، باید درباره استفاده یا عدم استفاده از آن‌ها تصمیم‌گیری کنند. حالا نشریه نیویورک تایمز بر سر استفاده از داده‌های خود توسط ChatGPT با OpenAI با مشکل مواجه شده است و قصد دارد از آن شکایت کند.

براساس گزارش NPR، نیویورک تایمز و OpenAI، هفته‌های گذشته مشغول «مذاکرات پرتنشی» بوده‌اند تا بتوانند به یک قرارداد مجوز دست پیدا کنند. این قرارداد به OpenAI اجازه می‌دهد که به‌طور قانونی برای آموزش مدل ChatGPT خود از مطالب منتشرشده توسط تایمز استفاده کند.

نگرانی نیویورک تایمز نسبت به هوش مصنوعی ChatGPT

این اولین‌بار نیست که OpenAI تلاش می‌کند چنین قراردادی با یک آژانس خبری داشته باشد، زیرا قبلاً با آسوشیتدپرس، یکی از بزرگ‌ترین خبرگزاری‌های جهان، به توافق رسیده بود. بااین‌حال، NPR در گزارش خود اشاره می‌کند که مذاکرات نیویورک تایمز و OpenAI طوری که استارتاپ سازنده ChatGPT برنامه‌ریزی کرده بود، پیش نرفته است.

درواقع دو منبع ناشناس به NPR اعلام کرده‌اند که تایمز اکنون درحال بررسی اقدامات قانونی است. به گفته یکی از منابع، تایمز نسبت به نحوه استفاده از هوش مصنوعی در موتورهای جستجو نگران است. با کمک هوش مصنوعی، کاربران می‌توانند به‌جای خواندن مقالات، هرچیزی را که روزنامه‌نگار نوشته است، خلاصه کنند و این امر «میزان بازدید از وب‌سایت ناشر را به‌شدت کاهش می‌دهد.»

مدل‌های هوش مصنوعی تقریباً تمام اطلاعات خود را با مرور وب‌سایت‌ها و جمع‌آوری داده‌هایی که لازم می‌دانند، یاد می‌گیرند و بیشتر اوقات این کار بدون کسب مجوز از منبع اصلی انجام می‌شود. این امر یک سؤال بزرگ را در مورد اخلاقی‌ و قانونی بودن انجام چنین کاری مطرح می‌کند.

اگر شکایت تایمز از OpenAI به نتیجه‌ای برسد و مشخص شود که این شرکت قوانین کپی‌رایت را نقض کرده است، قاضی فدرال می‌تواند OpenAI را مجبور به حذف کامل مجموعه داده‌های GPT کند. سپس OpenAI می‌تواند پایگاه داده ChatGPT را بازسازی کند، اما این بار فقط می‌تواند از اطلاعاتی که برای آن‌ها مجوز دارد، استفاده کند.

علاوه‌براین، قوانین کپی‌رایت فدرال همچنین جریمه‌های پولی را نیز به‌همراه دارد که درصورت مشخص‌شدن، می‌تواند تا 150 هزار دلار برای OpenAI هزینه به‌همراه داشته باشد.

تایمز اولین مجموعه‌ای نیست که علیه یک شرکت هوش مصنوعی شکایت می‌کند. اوایل سال جاری میلادی، Getty Images از Stability AI برای آموزش مدل Stable Diffusion با استفاده بدون مجوز از عکس‌های آن شکایت کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی