ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی

انویدیا از دوقلو دیجیتال زمین، Earth-2 برای پیش‌بینی تغییرات اقلیمی رونمایی کرد [تماشا کنید]

شبیه‌سازی زمین می‌تواند به پیش‌بینی دقیق‌تر تغییرات اقلیمی و مخاطرات جوی کمک کند.

امیر امام جمعه
نوشته شده توسط امیر امام جمعه | ۲۹ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۳:۰۰

انویدیا از یک پلتفرم ابری جدید تحت عنوان Earth-2 رونمایی کرده است که دوقلو دیجیتال زمین محسوب می‌شود و با استفاده از شبیه‌سازی‌های صورت‌گرفته توسط هوش مصنوعی و ابرکامپیوترها، می‌تواند تغییرات اقلیمی در سراسر کره زمین را پیش‌بینی کند.

Earth-2 چیست و چه کاربردی دارد؟

تغییرات اقلیمی سالیانه ضرر هنگفتی به اقتصاد جهانی وارد می‌کند و اغلب کشورهای جهان را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد. پلتفرم ابری Earth-2 به‌منظور آماده‌سازی کشورها برای مقابله با این پدیده و کاهش زیان‌های احتمالی توسعه یافته است. این سرویس می‌تواند اقدام به شبیه‌سازی شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی در مقیاس بی‌نظیری کند که زمینه‌ساز پیش‌بینی‌های دقیق‌تر و هشدار به‌موقع هنگام وقوع رخدادهای جوی می‌شود.

Earth-2 به‌عنوان یک نرم‌افزار، امکان اجرا روی طیف وسیعی از ابرکامپیوترها را دارد و هرچقدر قدرت پردازشی بیشتری در اختیار داشته باشد، می‌تواند پیش‌بینی دقیق‌تری کند. سیل، خشک‌سالی و طوفان ازجمله پدیده‌های جوی هستند که به کمک این پلتفرم، با دقت بیشتری نسبت به گذشته قابل پیش‌بینی خواهند بود و می‌تواند بشریت را برای مشکلات آتی در دهه‌های پیش‌رو، آگاه سازد.

شایان ذکر است که پلتفرم Earth-2 بخشی از نرم‌افزار میکروسرویس CUDA-X انویدیا است که از مدل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و هوش مصنوعی مولد CorrDiff جهت شبیه‌سازی با رزولوشن بالا استفاده می‌کند و قادر است ۱۰۰۰ برابر سریع‌تر و ۳۰۰۰ برابر بهینه‌تر در مقایسه با مدل‌های فعلی عمل کند. این پلتفرم با محیط Omniverse نیز سازگاری دارد و به دولت‌ها، آژانس‌های آب‌وهوایی و شرکت‌های بزرگ اجازه می‌دهد تا در محیطی سه‌بعدی اقدام به اجرای شبیه‌سازی‌ها و آنالیز داده‌ها کنند.

تغییرات اقلیمی و جوی سالانه بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار به اقتصاد جهانی آسیب وارد می‌کنند و موجب مرگ بسیاری از انسان‌ها می‌شوند. تایوان، یکی از قطب‌های صنعت نیمه‌هادی، سالانه با طوفان‌های متعددی مواجه می‌شود که روی روند تولید تراشه و محصولات مبتنی بر آن، تأثیر بسزایی می‌گذارد. انویدیا امیدوار است بتواند با استفاده از شبیه‌سازی‌ها، این پدیده‌ها را سریع‌تر پیش‌بینی کند تا توان تولید خود را در سطح مطلوبی حفظ نماید و از ضررهای مالی جلوگیری به‌عمل آورد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی