ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ChatGPT
هوش مصنوعی

شرکت OpenAI: حمله DDoS در روزهای گذشته عملکرد ChatGPT را مختل کرده است

در طول چند روز گذشته برخی کاربران موفق به استفاده از ChatGPT نشده‌اند و حالا OpenAI وقوع حمله DDoS را تأیید کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۹ آبان ۱۴۰۲ | ۱۸:۰۰

OpenAI تأیید کرد که یک حمله DDoS (حمله محروم‌سازی از سرویس) در روزهای گذشته و هم‌اکنون باعث قطع‌شدن دوره‌ای ChatGPT و ابزارهای توسعه‌دهنده آن شده است.

ChatGPT، چت‌بات هوش مصنوعی OpenAI، در 24 ساعت گذشته با قطعی‌های پراکنده‌ای مواجه شده است. کاربرانی که سعی می‌کنند به این سرویس دسترسی داشته باشند، با پیغامی مبنی بر اینکه «ظرفیت‌های ChatGPT درحال‌حاضر پر شده است» مواجه می‌شوند و بخش دیگری از کاربران ازجمله TechCrunch، به‌طور کلی نمی‌توانند وارد حساب خود شوند.

حمله DDoS به ChatGPT

«سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI، با انتشار یک پست در شبکه اجتماعی ایکس ابتدا میزان علاقه و استقبال کاربران به ویژگی‌های جدید ChatGPT را مسئول این مشکل دانست. این هفته قابلیت ساخت نسخه‌های سفارشی ChatGPT معرفی شد که امکان درآمدزایی از طریق چت‌بات‌ها را فراهم می‌کند. سپس OpenAI شب گذشته اعلام کرد که مشکل تقریباً برطرف شده است.

بااین‌حال، از آن زمان تاکنون همچنان گزارش‌هایی از «قطعی دوره» ChatGPT و API آن منتشر شده است. OpenAI اکنون در صفحه به‌روزرسانی وضعیت خود اعلام کرده که قطعی‌های مداوم به‌دلیل «الگوی ترافیک غیرعادی» به‌وجود آمده‌اند که شبیه به «حمله DDoS» است. حمله DDoS یا محروم‌سازی از سرویس زمانی رخ می‌دهد که نسبت به ظرفیت سرورهای یک سرویس آنلاین، درخواست‌های بیشتری برای آن ارسال می‌شود تا عملکرد سرویس دچار مشکل شود.

درحالی‌که هنوز اطلاعات بیشتری از سوی OpenAI اعلام نشده است، وب‌سایت تک‌کرانچ براساس پیام‌های تلگرامی ادعا می‌کند که گروه هکری Anonymous Sudan مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

رقیب OpenAI، آنتروپیک (Anthropic) نیز روز گذشته با چت‌بات هوش مصنوعی Claude خود با مشکلاتی مواجه شده بود. براساس گزارش CNBC، کاربران این سرویس نیز در پیغام خود جمله «به‌دلیل محدودیت‌های غیرمنتظره ظرفیت، Claude نمی‌تواند به شما پاسخ دهد» را دریافت می‌کنند. هنوز مشخص نیست که این حوادث به یکدیگر مرتبط هستند یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی