ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ChatGPT
هوش مصنوعی

برای اولین‌بار از OpenAI به‌خاطر نشر اطلاعات غلط توسط ChatGPT، شکایت شد

ChatGPT این مجری را به دریافت اختلاس متهم کرده و اکنون او به‌دنبال دریافت خسارت مالی نامشخصی از OpenAI است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

OpenAI به‌دلیل اطلاعات نادرستی که توسط هوش مصنوعی ChatGPT ارائه شده، با اولین شکایت در مورد افترا و بدنام‌سازی مواجه شده است.

یک مجری رادیویی به نام «مارک والترز»، پس از اینکه ChatGPT به نادرستی اعلام کرد او به کلاهبرداری و اختلاس از یک سازمان غیرانتفاعی متهم شده است، از OpenAI شکایت کرد. ChatGPT پاسخ خود را به درخواست یک روزنامه‌نگار به نام «فرد ریهل» ارائه کرده و اکنون والترز با ثبت شکایت خود در دادگاه عالی جورجیا، به‌دنبال دریافت خسارت مالی نامشخصی از OpenAI است.

اطلاعات نادرست ارائه‌شده توسط ChatGPT

شکایت از OpenAI

در این پرونده آمده است که ریهل از ChatGPT درخواست کرده که یک پرونده دادگاه فدرال را خلاصه کند. هوش مصنوعی OpenAI خلاصه‌ای از پرونده را ارائه کرده که هرچند مفصل و قانع‌کننده بوده، اما چندین جنبه اشتباه مانند ادعاهای نادرستی علیه والترز در آن وجود داشته است.

در توضیحات ارائه‌شده توسط ChatGPT آمده که والترز از یک سازمان غیرانتفاعی حق نگهداری و حمل سلاح به نام Second Amendment Foundation «بیش از 5 میلیون دلار» اختلاس کرده، درصورتی‌که والترز هرگز به چنین چیزی متهم نشده است.

در چند وقت گذشته شکایات گسترده‌ای در مورد اطلاعات نادرست تولیدشده توسط ChatGPT و سایر چت‌بات‌ها ارائه شده و این مورد به همین دلیل مورد‌توجه زیادی قرار گرفته است. درواقع چت‌بات‌ها هیچ راه قابل اعتمادی برای تشخیص واقعیت از تخیل ندارند و هنگامی که از آن‌ها درباره برخی اطلاعات سؤال شود (به‌ویژه زمانی که خواسته شود حقیقتی را تأیید کنند)، در برخی موارد تاریخ‌ها، حقایق و ارقام نادرستی را جعل می‌کنند.

اطلاعات نادرست ChatGPT

هرچند OpenAI در صفحه اصلی ChatGPT هشدار داده که سیستم آن‌ها «ممکن است گاهی اوقات اطلاعات نادرستی تولید کند»، اما این شرکت همچنین از مدل هوش مصنوعی خود به‌عنوان منبعی با داده‌های قابل اعتماد یاد کرده و در تبلیغاتش آن را به‌عنوان راهی برای «دریافت پاسخ» و «یادگیری» توصیف کرده است. «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI نیز بارها گفته که ترجیح می‌دهد اطلاعات جدید را از ChatGPT یاد بگیرد تا از کتاب‌ها.

بااین‌وجود، باید دید که OpenAI نسبت به این شکایت چه واکنشی نشان می‌دهد و همچنین دادگاه چه حکمی را صادر خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی