ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سم آلتمن آریانا هافینگتون
هوش مصنوعی

شرکت OpenAI برای پروژه‌ای انقلابی آماده می‌شود: هوش مصنوعی مربی سلامت

OpenAI با همکاری «آریانا هافینگتون»، چهره سرشناس آمریکایی این پروژه را پیش می‌برد.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۰ تیر ۱۴۰۳ | ۰۹:۳۰

شرکت OpenAI قصد دارد با توسعه هوش مصنوعی مرتبط با مراقبت‌های شخصی و سلامت، انقلابی در ارتقای سلامت کاربران ایجاد کند.

OpenAI و «آریانا هافینگتون» روی توسعه این مربی سلامت هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این سرمایه‌گذاری مشترک از طریق شرکت Thrive AI Health انجام می‌شود. آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی است که تأثیرگذارترین شخصیت‌های زن در رسانه‌های جهان نیز نامیده می‌شود. او سال 2016 شرکت آمریکایی Thrive Global را تأسیس کرد که بر فناوری تغییر رفتار متمرکز است.

سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، و آریانا هافینگتون در مقاله‌ای مشترک در مجله تایم اعلام کردند این هوش مصنوعی براساس «بهترین تحقیقات علمی» و «داده‌های بیومتریک شخصی، آزمایشگاهی و سایر اطلاعات پزشکی» آموزش خواهد دید.

دستاورد دیگری از OpenAI: ارتقای سلامت با هوش مصنوعی

OpenAI شرکت پیشرو در هوش مصنوعی با همکاری آریانا هافینگتون پروژه‌ای جدید و هیجان‌انگیز را آغاز کرده‌اند. این دو قصد دارند «مربی سلامت هوش مصنوعی» را از طریق شرکت Thrive AI Health توسعه دهند.

این مربی هوشمند قرار است براساس بهترین تحقیقات علمی موجود و با استفاده از داده‌های شخصی کاربران، ازجمله اطلاعات بیومتریک و پزشکی، آموزش ببیند. هدف اصلی این پروژه ارائه توصیه‌های شخصی‌سازی‌شده برای بهبود سلامت افراد در پنج حوزه کلیدی خواب، تغذیه، تناسب اندام، مدیریت استرس و ارتباط اجتماعی است.

Thrive AI Health برای اطمینان از کیفیت و اعتبار این پروژه با مؤسسات معتبری مانند Stanford Medicine، مؤسسه عصب‌شناسی Rockefeller و مدرسه پزشکی Alice L. Walton همکاری‌های استراتژیکی کرده است و «دکارلوس لاو»، یکی از مدیران سابق گوگل که در فناوری‌های پوشیدنی تجربه دارد، به‌عنوان مدیرعامل این شرکت انتخاب شده است.

این حرکت بخشی از روندی گسترده‌تر در صنعت سلامت و تناسب اندام است. شرکت‌های دیگری مانند Fitbit و Whoop نیز استفاده از هوش مصنوعی راه‌حل‌های مشابهی را توسعه می‌دهند. هدف این فناوری‌ها ساده‌سازی دسترسی به توصیه‌های سلامتی شخصی‌سازی‌شده است؛ به ویژه برای افرادی که ممکن است به‌راحتی به مراقبت‌های پزشکی دسترسی نداشته باشند.

بااین‌حال، این فناوری جدید چالش‌ها و نگرانی‌هایی را نیز ایجاد می‌کند. مسائلی مانند حفظ حریم خصوصی و امنیت داده‌های حساس سلامتی، خطر ارائه اطلاعات نادرست یا خطرناک و نگرانی از کاهش کیفیت مراقبت‌های پزشکی بدون نظارت انسانی، از موضوعاتی است که باید به‌دقت به آن‌ها توجه کرد.

پیشرفت‌های اخیر هوش مصنوعی در حوزه سلامت امیدوارکننده بوده است؛ از تشخیص سرطان سینه با دقتی شبیه رادیولوژیست‌ها گرفته تا طراحی داروهای جدید و کشف آنتی‌بیوتیک‌های مؤثر. هوش مصنوعی پتانسیلش را در این زمینه نشان داده است.

«سم آلتمن» و «آریانا هافینگتون» معتقدند هوش مصنوعی می‌تواند سرعت پیشرفت علم در پزشکی را افزایش دهد، به توسعه داروهای جدید کمک کند و در تشخیص و درمان بیماری‌های پیچیده مؤثر باشد. آنها امیدوارند این مربی هوشمند بتواند با ایجاد تغییرات کوچک اما مؤثر در سبک زندگی افراد، به بهبود سلامت عمومی کمک کند.

چالش اصلی پیش روی این پروژه اعتمادسازی در کاربران برای استفاده از محصولی است که با اطلاعات بسیار حساس سلامتی آن‌ها سروکار دارد. همچنین باید اطمینان حاصل شود که این فناوری در چارچوب محدودیت‌های خودش عمل می‌کند و جایگزینی برای مراقبت‌های پزشکی حرفه‌ای نیست.

درنهایت، این پروژه نشان‌دهنده گامی مهم در استفاده از هوش مصنوعی در حوزه سلامت شخصی است. اگرچه پتانسیل زیادی برای بهبود سلامت عمومی دارد، موفقیت آن به چگونگی مدیریت چالش‌ها و ایجاد تعادل بین نوآوری و ایمنی بستگی خواهد داشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی