ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی GPT-5
هوش مصنوعی

مدیر ارشد OpenAI: هوش مصنوعی GPT-5 با عملکرد هم‌سطح مقطع دکتری احتمالاً تا 1.5 سال آینده آماده می‌شود

میرا موراتی همچنین گفته که احتمالاً تا یک سال و نیم دیگر شاهد عرضه این مدل باشیم.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱ تیر ۱۴۰۳ | ۱۶:۰۰

تاکنون شایعات زیادی درباره نسخه بعدی هوش مصنوعی ChatGPT منتشر شده که در برخی از آن‌ها به GPT-5 و در برخی دیگر به نام‌های دیگری اشاره شده است. اما اکنون، «میرا موراتی»، مدیر ارشد فناوری OpenAI بیشتر در مورد قابلیت‌های GPT-5 صحبت کرده است.

موراتی در مصاحبه خود با Dartmouth Engineering که بخشی از آن را در X می‌توانید مشاهده کنید، تغییر از GPT-4 به GPT-5 را به فردی تشبیه کرده که از مقطع دبیرستان وارد دانشگاه می‌شود. او می‌گوید:

«اگر به مسیر پیشرفت آن توجه کنید، سیستم‌هایی مانند GPT-3 شاید هوشی در سطح کودکان نوپا داشته باشند. و سپس سیستم‌هایی مانند GPT-4 بیشتر شبیه هوش مصنوعی دبیرستانی هستند. و سپس، در چند سال آینده، ما به دنبال هوش در سطح دکتری برای انجام برخی وظایف خاص هستیم. همه چیز به سرعت در حال تغییر و بهبود است.»

زمان احتمالی عرضه هوش مصنوعی GPT-5

در ادامه مصاحبه‌کننده از موراتی خواست تا جدول زمانی آن را مشخص کند و از او سوال کرد که آیا در سال آینده شاهد عرضه هوش مصنوعی GPT-5 خواهیم بود یا خیر. موراتی در پاسخ سرش را تکان می‌دهد و می‌گوید که احتمالاً تا یک سال و نیم دیگر شاهد آن باشیم. اگر این پاسخ درست باشد، GPT-5 ممکن است تا اواخر سال 2025 یا اوایل سال 2026 منتشر نشود. موضوعی که ممکن است برای برخی دوست‌داران هوش مصنوعی کمی ناامیدکننده باشد.

البته موراتی توضیح داد که این هوشِ «هم‌سطح با مقطع دکتری» فقط برای برخی از وظایف کاربرد دارد.

پیش از این نیز «کوین اسکات»، مدیر ارشد فناوری مایکروسافت ادعا کرده بود که سیستم‌های هوش مصنوعی نسل بعدی به لطف حافظه و عملیات بهتر در زمینه استدلال، «قابلیت گذراندن امتحانات مقطع دکتری را خواهند داشت.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی