ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

چین
هوش مصنوعی

OpenAI احتمالاً از ماه آینده دسترسی چین به ابزارهایش را مسدود می‌کند

استارتاپ سازنده ChatGPT یادداشت‌هایی را در مورد تصمیم خود برای توسعه‌دهندگان چندین کشور ارسال کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ تیر ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

ظاهراً OpenAI به توسعه‌دهندگان چینی هشدار داده است که از ماه آینده میلادی دسترسی آن‌ها به ابزارهایش را مسدود خواهد کرد. این گزارش نشان می‌دهد که خالق ChatGPT می‌خواهد در زمینه عدم دسترسی به سرویس‌هایش در کشورهای غیرقابل پشتیبانی تصمیم جدی را در سر دارد.

بلومبرگ به نقل از اسکرین‌شات‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی می‌گوید که استارتاپ تحت حمایت مایکروسافت یادداشت‌هایی را در مورد تصمیم خود برای توسعه‌دهندگان چندین کشور ارسال کرده است. همین امر باعث‌شده تا برخی شرکت‌های رقیب چینی مانند هولدینگ علی‌بابا و تنسنت با اعلامیه‌هایی به دنبال تشویق توسعه‌دهندگان به استفاده از محصولات خود باشند.

دقیقاً مشخص نیست دلیل ارسال این اعلامیه‌ها توسط OpenAI چه چیزی بوده است.

تقابل آمریکا و چین در زمینه هوش مصنوعی

همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که این یادداشت همزمان با فشار فزاینده دولت ایالات متحده برای محدود کردن دسترسی چین به فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی ارسال شده است. در حالی که ابزارهای OpenAI رسماً در این کشور راه‌اندازی نشده است، اما بسیاری از توسعه‌دهندگان از طریق VPN و ابزارهای دیگر به آن‌ها دسترسی دارند.

از بایدو گرفته تا استارتاپ‌هایی مانند Zhipu، شرکت‌های چینی در تلاش هستند تا مدل‌های هوش مصنوعی را توسعه دهند که بتواند با ChatGPT و دیگر مدل‌های پیشرو ساخته‌شده توسط شرکت‌های آمریکایی رقابت کند. در همین حال دولت چین شرکت‌های این کشور را به نوآوری در زمینه هوش مصنوعی تشویق می‌کند تا بتواند جایگاه اقتصادی و نظامی خود را تقویت کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی