ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

sandar1
هوش مصنوعی

گوگل به سوءاستفاده احتمالی از یوتوب برای آموزش هوش مصنوعی OpenAI رسیدگی می‌کند

پیش‌تر این احتمال مطرح شده بود که در آموزش مدل هوش مصنوعی Sora از ویدیوهای یوتوب استفاده شده است.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۳:۳۰

مدیرعامل گوگل می‌گوید به سوءاستفاده‌های احتمالی از داده‌های یوتوب برای توسعه مدل هوش مصنوعی OpenAI رسیدگی و آن‌ها را حل‌وفصل می‌کند.

«ساندار پیچای» مدیرعامل گوگل می‌گوید اگر این شرکت تشخیص دهد که استارتاپ تحت حمایت مایکروسافت برای آموزش مدل هوش مصنوعی تولید ویدیو Sora، به محتوای یوتوب متکی است و از داده‌های این پلتفرم سوءاستفاده می‌کند، به این موضوع رسیدگی کرده و مشکلات را با OpenAI حل‌وفصل می‌کند.

ساندار پیچای در مصاحبه‌ای به CNBC و در پاسخ به این سؤال که آیا این شرکت ممکن است اقدامات قانونی را علیه OpenAI دنبال کند، گفت: «فکر می‌کنم این سؤالی است که آن‌ها باید پاسخ دهند.» 

گوگل روز گذشته در جریان کنفرانس توسعه دهندگان I/O، مدل هوش مصنوعی ویدیوساز Veo را معرفی کرد. حالا ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل می‌گوید اگر تشخیص بدهد که OpenAI از محتوای یوتوب سوءاستفاده می‌کند، به موضوع رسیدگی و آن را حل می‌کند.

ساندار پیچای به سوءاستفاده احتمالی از داده‌های یوتوب توسط OpenAI رسیدگی می‌کند

براساس برخی دیدگاه‌ها، شرکت OpenAI با کمک محتوای یوتوب، هوش مصنوعی خود را آموزش می‌دهد و به داده‌های یوتوب متکی است. در ماه مارس، «میرا موراتی»، مدیر فناوری OpenAI به وال استریت ژورنال گفت مطمئن نیست از ویدیوهای یوتوب برای آموزش مدل هوش مصنوعی Sora استفاده شده است یا خیر. همین صحبت باعث شد توجه‌ها به سوءاستفاده احتمالی از محتواهای یوتوب جلب شود.

موراتی در آن مقطع زمانی گفت OpenAI از داده‌های در دسترس عموم و داده‌های دارای مجوز استفاده کرده است. نیویورک تایمز بعداً گزارش داد که OpenAI بیش از یک میلیون ساعت از ویدیوهای یوتوب را مورد استفاده قرار داده است.

حالا مدیرعامل گوگل در پاسخ به این سؤال که اگر OpenAI از محتوای یوتوب در جهت منافع خود استفاده کند، چه رویکردی را در پیش می‌گیرد، پاسخ داد که به موضوع رسیدگی می‌کند. ساندار پیچای جزئیات خاصی در این زمینه ارائه نکرد.

پیچای می‌گوید گوگل شرایط خدمات واضحی دارد و فقط مطمئن می‌شود که این شرایط اجرا می‌شود یا خیر. همچنین پیچای اضافه کرد که گوگل فرایندهایی را در اختیار دارد تا بفهمد آیا OpenAI از قوانین پیروی می کند یا خیر. تاکنون برخی رسانه‌ها، گزارش‌هایی از OpenAI منتشر کرده و در آن به موضوع نقض قانون کپی‌رایت و سوءاستفاده از داده‌های آموزشی اشاره کرده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی