ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شکایت OpenAI
هوش مصنوعی

OpenAI در ثبت علامت تجاری GPT ناکام ماند

اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا درخواست OpenAI را رد کرد، اما هنوز باید منتظر درخواست تجدیدنظر باشیم.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

سازمان ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (PTO) درخواست OpenAI برای ثبت نشان GPT را که مخفف Generative Pre-trained Transformer به‌معنای «ترنسفورمر از پیش آموزش‌دیده مولد» است، رد کرد. این سازمان اظهار کرده که این اصطلاح بسیار عمومی است و قابلیت ثبت‌شدن ندارد، چون شاید رقبا را از توصیف صحیح محصولات خود به‌عنوان یک GPT بازدارد.

به گزارش ورج، شرکت OpenAI در درخواست تجدیدنظر ادعا کرده است که GPT یک واژه توصیفی نیست؛ به این معنی که این اصطلاح توسط عموم کاربران «بلافاصله قابل فهم» نیست.

اما PTO در ادامه اعلام کرد که عدم اطلاع مصرف‌کنندگان از معنای این واژه اهمیتی ندارد. این اداره می‌گوید کاربران آگاهند که GPT به یک نوع عمومی از نرم‌افزار اشاره دارد؛ بنابراین منظور این اصطلاح فقط محصول OpenAI نیست.

شباهت GPT با سایر سرویس‌های هوش مصنوعی

GPT

با ظهور ChatGPT، بسیاری از خدمات هوش مصنوعی دیگر نام GPT را به نام محصولات خود اضافه کرده‌اند. به عنوان مثال، شرکتی جدید با نام GPTZero وجود دارد. سایر شرکت‌ها نیز اغلب مدل‌های هوش مصنوعی خود را با همین نام منتشر کرده‌اند؛ زیرا این سرویس‌ها به‌عنوان هوش مصنوعی آموزش‌دیده و مولد شناخته می‌شوند.

این اصطلاح پس از محبوب‌شدن مدل‌های هوش مصنوعی GPT-3 (و بعداً نسخه 4) به OpenAI مرتبط شد. وقتی این شرکت امکان دسترسی ChatGPT را به توسعه‌دهندگان خارجی داد، نام چت‌بات‌های سفارشی خود را هم GPT نامید. اما اخیراً OpenAI نام‌های متفاوتی برای سرویس‌های دیگر خود ارائه کرده؛ این شرکت به‌تازگی مدل هوش مصنوعی تولید متن به ویدیوی خود را با نام Sora معرفی کرده است.

البته OpenAI یک بار دیگر فرصت دارد تا به این رأی اعتراض کرده و علامت تجاری این سرویس را اخذ کند. باید منتظر ماند و دید که نظر PTO درباره این موضوع عوض می‌شود یا خیر. OpenAI مصرانه به‌دنبال ثبت این نام تجاری است اما از قرار معلوم، مانع مهمی در پیش رو دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی