ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تام تام
هوش مصنوعی

همکاری مایکروسافت و تام‌تام؛ دستیار هوش مصنوعی مکالمه‌محور به خودروها می‌آید

این هوش مصنوعی می‌تواند در مسیریابی، کنترل سیستم‌های داخلی خودرو و حتی بازکردن پنجره‌ها به کمک راننده‌ها بیاید.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۲۹ آذر ۱۴۰۲ | ۰۸:۳۰

تام‌تام با همکاری مایکروسافت از یک دستیار هوش مصنوعی مکالمه‌محور برای خودروها رونمایی کرده است. این شرکت ادعاهای جسورانه‌ای برای این هوش مصنوعی مطرح کرده و گفته است که «تعامل صوتی پیچیده‌تری» را فراهم می‌کند. این دستیار به کاربران این امکان را می‌دهد که حین رانندگی از هوش مصنوعی برای مسیریابی، یافتن پمپ‌بنزین‌ها در طول مسیر، کنترل سیستم‌های داخلی خودرو و حتی بازکردن پنجره‌ها استفاده کنند.

براساس گزارش رویترز، تام‌تام وعده داده است که این دستیار صوتی با انواع رابط کاربری سازندگان بزرگ خودرو ادغام خواهد شد و اذعان کرده است که شرکت‌های خودروسازی مالکیت برند خود را حفظ خواهند کرد؛ بنابراین باید شاهد عرضه این دستیار هوش مصنوعی برای برندهای مختلف خودروها باشیم. البته این شرکت هیچ همکاری قطعی با سازندگان خودروهای شناخته‌شده را اعلام نکرده است. درحال‌حاضر این فناوری در کابین دیجیتال اختصاصی تام‌تام (یک پلتفرم باز و ماژولار اطلاعات سرگرمی داخل خودرو) ادغام می‌شود.

دستیار هوش مصنوعی تام‌تام برای خودروهای مختلف

تام‌تام که با گوگل مپس و بزرگ‌ترین پلتفرم نقشه‌برداری جهان، یعنی HERE رقابت می‌کند، از خدمات مختلف مایکروسافت مانند سرویس Azure OpenAI برای ایجاد دستیار صوتی استفاده کرده است. این سرویس مایکروسافت به شرکت‌ها اجازه می‌دهد که از مدل‌های زبانی بزرگ OpenAI استفاده کنند.

این اولین‌بار نیست که یک شرکت سعی می‌کند مدل‌های زبانی بزرگ را به خودروها بیاورد. پیش از این نیز مرسدس یک اپلیکیشن آزمایشی سه‌ماهه را معرفی کرده بود که در آن مدل‌های ChatGPT را در خودروهای منتخب گنجانده بود. این ابزار هم از سرویس Azure OpenAI مایکروسافت بهره می‌برد. حالا قرار است تام‌تام هوش مصنوعی خود را در نمایشگاه CES در ژانویه (دی‌‌ماه 1402) به نمایش بگذارد؛ بنابراین برای مشاهده دقیق عملکرد واقعی آن باید تا برگزاری این نمایشگاه منتظر بمانیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی