ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی Recall
هوش مصنوعی

قابلیت هوش مصنوعی Recall ویندوز روی پردازنده‌های ناسازگار هم قابل‌اجراست [تماشا کنید]

البته این ویژگی روی پردازنده‌های پشتیبانی‌نشده بسیار کُند و آهسته اجرا می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۶:۰۰

مایکروسافت هنگام رونمایی از قابلیت هوش مصنوعی Recall گفته بود که این ویژگی که به داده‌های موجود در کامپیوتر و نرم‌افزارهای شما دسترسی پیدا می‌کند تا هر چیزی که لازم دارید را به‌خاطر بسپارد، تنها با «پی‌سی‌های کوپایلوت پلاس» سازگار خواهد بود. اما اکنون یک توسعه‌دهنده نشان داده که این ویژگی را می‌توان روی رایانه‌های مجهز به پردازنده‌های پشتیبانی‌نشده نیز اجرا کرد.

قابلیت Recall به گفته مایکروسافت فقط با Copilot+ PCs سازگار است. این دستگاه‌ها دارای چیپ‌ست‌هایی با NPU‌های قدرتمند هستند که می‌توانند نیازهای بالای پردازش هوش مصنوعی محلی را انجام دهند. بااین‌حال، توسعه‌دهنده‌ای ثابت کرده که می‌توانید Recall را در دستگاه‌های ویندوزی با پردازنده‌های پشتیبانی‌نشده نیز فعال کنید.

او همچنین ویدیویی را منتشر کرده که نشان می‌دهد این ویژگی روی دستگاهی که از سخت‌افزار غیرسازگار ARM64 بهره می‌برد نیز اجرا شده است:

نکته قابل‌مشاهده دیگر در ویدیو بالا، اجرا بسیار کند Recall است که نشان می‌دهد مایکروسافت این ویژگی را به‌طور خاص برای Copilot+ PCs طراحی کرده است. دلیل این امر احتمالاً عدم وجود NPU قدرتمند در رایانه‌ای است که Recall را اجرا می‌کند. حتی ممکن است با گذشت زمان و جمع‌آوری اسکرین‌شات‌های بیشتر، عملکرد آن بدتر نیز شود.

نگرانی‌های مربوط به قابلیت هوش مصنوعی Recall

قابلیت هوش مصنوعی Recall که هفته گذشته معرفی شد، اساساً از کارهایی که در طول روز با رایانه شخصی خود انجام می‌دهید، اسکرین‌شات می‌گیرد تا بتواند کارهایی که انجام داده‌اید را به شما یادآوری کند. برای مثال، می‌توانید از آن بخواهید تا ارائه‌ای که یک روز خاص روی آن کار می‌کردید را پیدا کند.

البته این واقعیت که رایانه شخصی شما بر تمام کارهایی که انجام می‌دهید، «نظارت» داشته باشد، نگرانی‌هایی را در مورد حفظ حریم خصوصی کاربران ایجاد کرده است. دیده‌بان داده بریتانیا هفته گذشته گفته بود که قابلیت هوش مصنوعی Recall مایکروسافت را از نظر حریم خصوصی بررسی می‌کند.

بااین‌حال، مایکروسافت ادعا کرده که این ویژگی 100 درصد به‌صورت محلی کار می‌کند، به این معنی که هیچ داده‌ای به سرورهای خارجی ارسال نمی‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی