ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: کسوف، اعتدالین و ابرماه همه در یک روز رخ می‌دهند

20 مارس 2015، آسمان زمین شاهد سه گانه نجومی بود که شامل یک خورشیدگرفتگی کامل، اعتدال بهاری و یک ابرماه می‌شد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۲:۰۳

20 مارس 2015، آسمان زمین شاهد سه‌گانه نجومی بود که شامل یک خورشیدگرفتگی کامل، اعتدال بهاری و یک ابرماه می‌شد.

کسوف کامل زمانی اتفاق می‌افتد که ماه بین زمین و خورشید قرار می‌گیرد و در طول مسیری باریک به عرض 100 کیلومتر سایه‌ای بر سطح زمین می‌اندازد. از آنجایی که این اثر تاریک تنها چند دقیقه طول می‌کشد، رویدادی واقعاً نادر محسوب می‌شود که تقریباً هر سه قرن یک‌بار برای هر مکان جغرافیایی رخ می‌دهد.

این کسوف در مناطق دورافتاده اقیانوس اطلس شمالی و اقیانوس منجمد شمالی رخ داد. بنابراین تنها تعداد نسبتاً کمی از ناظران خوش‌شانس قادر به دیدن آن بودند. اما مردم در بخش‌های وسیعی از اروپا و در مناطق شمالی آفریقا و آسیا از ناپدید شدن نسبی خورشید لذت بردند.

این رویداد منحصربه‌فرد در اعتدال بهاری رخ داد که آغاز بهار را نشان می‌دهد. درحالی‌که وقوع خسوف در اعتدال یک رویداد چرخه‌ای درنظر گرفته‌ می‌شود و چندان نادر نیست، این ترکیب آسمانی تا سال 2034 دوباره رخ نخواهد داد.

اگر همه این‌ها به اندازه کافی خاص نباشد، باید بدانید که خورشید در این کسوف توسط یک ابرماه پوشیده شد. ابرماه زمانی رخ می‌دهد که ماه در حضیض خود یا نزدیک‌ترین فاصله به زمین باشد. حضیض باعث می‌شود قرص ماه حدود 15 درصد بزرگ‌تر از حد معمول به‌نظر برسد. بااین‌حال، اکثر تماشاگران آسمان قادر به دیدن‌ این ابرماه نبودند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی