ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

اولین ماهواره چوبی جهان به مدار زمین پرتاب خواهد شد

توسعه‌دهندگان قصد دارند این ماهواره را که از چوب ماگنولیا ساخته‌ شده‌ و «لیگنوست» (LignoSat) نام دارد، هفته آینده به آژانس فضایی ژاکسا تحویل دهند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ | ۲۰:۰۰

اولین ماهواره چوبی جهان توسط محققان ژاپنی ساخته‌ شده‌ است و فضاپیمای کوچک مکعبی آنها در ماه سپتامبر بر روی موشک اسپیس ایکس پرتاب خواهد شد.

هر وجه ماهواره آزمایشی که توسط دانشمندان دانشگاه کیوتو و شرکت چوب‌برداری Sumitomo Forestry ساخته‌ شده‌ است، تنها 10 سانتی‌متر است.

سازندگان انتظار دارند با ورود مجدد دستگاه به اتمسفر، مواد چوبی کاملاً بسوزد. این نابودی راهی برای جلوگیری از تولید ذرات و زباله‌های فلزی هنگام بازگشت یک ماهواره بازنشسته به زمین فراهم می‌کند.

ماهواره چوبی در ورود مجدد به زمین

توسعه‌دهندگان در هنگام اعلام تکمیل ماهواره در روز سه‌شنبه، گفتند که این ذرات فلزی می‌توانند تأثیر منفی بر محیط زیست و ارتباطات راه دور داشته باشد.

«تاکائو دوی»، فضانورد و استاد ویژه دانشگاه کیوتو در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ماهواره‌هایی که از فلز ساخته‌ نشده‌اند باید به جریان اصلی تبدیل شوند.»

توسعه‌دهندگان قصد دارند این ماهواره را که از چوب ماگنولیا ساخته‌ شده‌ و «لیگنوست» (LignoSat) نام دارد، هفته آینده به آژانس فضایی ژاکسا تحویل دهند.

آنها ادعا می‌کنند این ماهواره با موشک اسپیس ایکس، از مرکز فضایی کندی، در ماه سپتامبر به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) فرستاده خواهد شد. از آنجا نیز، ماهواره از ماژول آزمایشی ISS ژاپن رها می‌شود تا قدرت و دوام آن آزمایش شود.

سخنگوی جنگل‌داری، «سومیتومو روز» چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «داده‌ها از ماهواره به محققان ارسال خواهد شد تا بتوانند نشانه‌های فشار و میزان استحکام ماهواره دربرابر تغییرات عظیم دمایی را بررسی کنند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی