ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: شهاب‌سنگ Abee در کانادا سقوط کرد

در گرگ‌ومیش طولانی اوایل ژوئن، گلوله آتشین Abee همراه با بوم‌های صوتی، آسمان آلبرتا را برای چند لحظه روشن کرد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

۹ ژوئن ۱۹۵۲، شهاب‌سنگ Abee ساعت ۱۱:۰۵ شب در آلبرتای کانادا سقوط کرد.

سقوط به زمین

در گرگ‌ومیش طولانی اوایل ژوئن، یک گلوله آتشین درخشان‌تر از ماه کامل، همراه با بوم‌های صوتی، آسمان آلبرتا را برای چند لحظه روشن کرد. به گفته شاهدان، یک گلوله آتشین درخشان آسمان شمال ادمونتون را برای چند ثانیه روشن کرد و صداهای عظیمی را به‌دنبال داشت.

پنج روز پس از رویداد گلوله آتشین، یک کشاورز حفره‌ای غیرعادی را در مزرعه گندم خود کشف کرد. در انتهای این حفره، شهاب‌سنگی از یک دهانه کوچک (قطر، ۱/۷ متر، عمق ۱/۵ متر) کاوش شد. این سنگ فضایی تقریباً ۱۰۷ کیلوگرم وزن داشت و در مزرعه گندم هری برین پیدا شد.

برش مثلثی کوچک ۱/۲۶ گرمی از کندریت انستاتیت کمیابی که ژوئن ۱۹۵۲ در کانادا سقوط کرد.

اکنون بخشی از این شهاب‌سنگ در موزه تاریخ طبیعی آمریکا در نیویورک به نمایش گذاشته‌ شده‌ است. به گفته این موزه، دانشمندان فکر می‌کنند شهاب‌سنگ‌هایی مانند Abee در نزدیکی خورشید تشکیل شده‌اند.

طبقه‌بندی Abee

شهاب‌سنگ Abee به‌عنوان کندریت انستاتیت با نوع پترولوژیک ۴ طبقه‌بندی می‌شود. این تنها نوع این شهاب‌سنگ خاص در جهان است که بر زمین سقوط کرده‌.

مجموعه‌های کانی‌شناسی بسیار کاهش‌یافته کندریت‌های انستاتیت، اغلب بیشترین توجه را به خود جلب می‌کنند. مانند بیشتر کندریت‌های انستاتیت، برجسته‌ترین کانی در Abee انستاتیت است. انستاتیت یک پیروکسن فقیر از آهن است که در کندرول‌ها و ماتریکس اطراف آن یافت می‌شود.

کانی‌های کیلیت و نینینجریت برای اولین‌بار در Abee کشف شدند. وجود نینینجریت معمولاً یک شاخص مطمئن برای ارزیابی این است که یک شهاب‌سنگ کندریت انستاتیت EH (با آهن بالا) است نه انستاتیت کندریت EL (کم آهن).

برخی اثرات از بلورهای ریز مگنتیت یافت‌شده در پوسته همجوشی Abee، نتیجه گرمایش و اکسیداسیونی است که در طی عبور آتشین کوتاه آن از جو زمین رخ داده‌. ظاهراً مدت‌ها قبل از برخورد شهاب‌سنگ با زمین نیز Abee ضربه‌های شدید و گرمای دگرگونی را تجربه کرده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی